BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fokhagyma: kevesebb termett belőle idén, csökkent az importja is, mégsem drágult a nagybanin

Egyre kisebb területen termesztenek egyre kevesebb fokhagymát Magyarországon, miközben az Európai Unióban is visszaesett a termelés.

Egyaránt csökkenő trendet mutat a fokhagyma termőterülete és termése is: az elmúlt öt évben 5,2–7,9 ezer tonna közötti mennyiséget takaríthattak be belőle Magyarországon – írja piaci jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Tavaly 815 hektárról 5484 tonna fokhagymát takarítottak be, ez 2 százalékkal volt kevesebb mint az egy évvel korábbi, és a szakértők szerint 2023-ban tovább csökkent a fokhagyma termőterülete. Utóbbi egyébként 80 százalékban Csongrád-Csanád vármegyében található. 

Garlic,Harvesting,Close-up,Of,Gloved,Hands,,Gardening,Vegetables
A termőterület 80 százaléka Csongrád-Csanádban van
Fotó: Shutterstock

A csökkenő termés ellenére a fokhagyma-behozatal is visszaesett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint idén január és július között az előző év azonos időszakához viszonyítva 47 százalékkal kevesebb, 822,2 tonna érkezett be a magyar piacra. 

Jelentős mértékű, 70 százalékos volt a Spanyolországból származó fokhagyma behozatalának csökkenése, ahonnan 307 tonnát szállítottak hazánkba.

Törökországból 11 százalékkal kevesebb, 149,6 tonna jött be, ugyanakkor a holland import 70 százalékkal bővülve, 123,7 tonna volt. A magyar fokhagyma-export évi 400–680 tonnát tesz ki, ami főleg a szomszédos országokba irányul. Július végéig a kivitel is csökkent, az előző év azonos időszakához képest 31 százalékkal mérséklődő export 168 tonnára esett vissza. 

Az elmúlt három évben már nem érte el a hatezer tonnát a termés

A Budapesti Nagybani Piacon a fokhagyma idén szinte folyamatosan jelen volt a kínálatban. 

A belföldi termesztésű, nagyméretű, 45 milliméternél nagyobb méretkategóriájú fokhagyma ára a 39. és a 42. hét között 1200 forint volt kilónként, ami megegyezett az előző év azonos időszakának átlagárával. 

A Spanyolországból származó fokhagyma rövidebb ideig, májusban volt jelen a kínálatban az előző év azonos időszakához hasonlóan szintén 1200 forintos kilogrammonkénti áron.

Tavaly az Európai Unióban is visszaesett a fokhagyma-termelés, és az előző évinél 15 százalékkal kevesebb 401 ezer tonna termett. Az európai és világszinten egyaránt meghatározó fokhagymatermelő Spanyolországban 286 ezer tonnás volt tavaly a fokhagyma-termés, ez pedig 30 százalékos csökkenés az előző évihez képest. 

A fokhagyma termőterülete tovább zsugorodott: az idei szezonban 15 százalékkal kisebb lett.

A legtöbb termelő régiót ugyanis aszály sújtotta, a termelési költségek 45 százalékkal emelkedtek, miközben növényegészségügyi problémák léptek fel, mindezek pedig a terméshozam 30-40 százalékos csökkenését eredményezhették egy átlagos szezonhoz képest. 

Az Eurostat adatai szerint az unió belső piacán a legtöbb friss fokhagymát Spanyolország, valamint Hollandia értékesíti. Spanyolország 6 százalékkal (54,8 ezer tonna) kevesebb, míg Hollandia 4 százalékkal (20,8 ezer tonna) több fokhagymát szállított a közösség piacára 2023 első hét hónapjában összehasonlítva az előző év azonos periódusával. 

Az idei év első hét hónapjában lényeges változás zajlott le az EU fokhagymapiacán: a harmadik országokat tekintve a közösség nettó exportőrről importőrré változott. 

Az unió frissfokhagyma-behozatala 14 százalékkal, 40,2 ezer tonnára bővült július végéig. Ebben az időszakban Kínából 20 százalékkal több, 26,5 ezer tonna fokhagyma érkezett. Kína után Egyiptom a második legjelentősebb beszállító, ahonnan 1 százalékkal több, 8,5 ezer tonna fokhagymát importált az EU. Érdemes figyelembe venni, hogy Egyiptom – szemben Kínával vagy Argentínával – vámmentesen szállíthat fokhagymát az EU-ba. Argentínából 13 százalékkal nőtt a fokhagyma importja (3,4 ezer tonna) ugyanezen periódusban. 

Az unió frissfokhagyma-kivitele ugyanebben az időszakban 7 százalékkal, 36,1 ezer tonnára esett vissza. A főbb célpiacok az Egyesült Királyság és az USA voltak, előbbi 2 százalékkal több, 10,8 ezer tonna, utóbbi pedig 10 százalékkal kevesebb, 9,3 ezer tonna fokhagymát vásárolt az unióból a jelzett időszakban.

A magyar erősködés: egyre jobban odavagyunk a csípős ízekért

A fiatalabb korosztály az átlagnál is jobban vonzódik az erős ételek iránt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.