Az európai gazdatüntetések miatt a közvélemény is kiemeltebben foglalkodik a mezőgazdaság és a gazdálkodók problémáival, és a tudósításokban is szerepel, hogy a tiltakozások, a traktorok ezreinek bevetése azokat a célokat szolgálják, hogy az agrártermelők felhívják a figyelmet egyre reménytelenebb helyzetükre Európa-szerte. A Magyar Állattenyésztők Lapja által szemlézett írás szerint az uniós zöldpolitika a létüket fenyegeti. Ebben a fokozott stresszhelyzetben pedig nem csoda, ha az elkeseredett gazdák egészsége és lelkiállapota soha nem tapasztalt mélységbe zuhant. A családi gazdaságok generációk óta jól működő egységek, amelyek megélhetése, működése az utóbbi években/évtizedekben az európai agrárpolitika rossz irányú változása miatt került veszélybe.
A helyzet drámaiságát jelzi egy tavalyi kutatás, amely 256 ír gazdálkodó (185 férfi , 71 nő) körében végzett felmérést, és amely szerint
Az öt legfontosabb szorongást kiváltó ok:
Egy másik, Észak-Belgiumban végzett felmérés sem adott jobb eredményt: a megkérdezett 600 gazdálkodó közel fele számolt be arról, hogy a munkájuk szorongást okoz. A német és osztrák gazdálkodók több mint egynegyede érezte kiégettnek magát, ami kétszerese az általános lakossági aránynak.
A gazdák teljesen elnyomottnak érzik magukat a téves klímapolitika miatt, amely igazságtalanul őket bélyegzi meg, mintha ők lennének a bioszféra fő szennyezői. A költségek növekedése, az értékesítési árak csökkenése, a túlságosan merev és igazságtalan jogszabályok rombolják a termelők mentális egészségét.
Miközben a mezőgazdaság, ezen belül az állattenyésztési ágazatok is összességében sikeresen csökkentették az ÜHG-kibocsátást, ezek az eredmények sokkal kevesebb figyelmet kapnak, mint az intenzív, iparszerű állattartást folytató nagy telepek kibocsátása, vagy a húsok tévesen meghatározott szén- és vízlábnyoma.
Szerintük azt sem hangsúlyozzák kellően, hogy a gazdák jó minőségű, egészséges és az emberi szervezet számára létfontosságú fehérjével látják el a lakosságot.
Amellett, hogy egyre nagyobb politikai és társadalmi nyomás nehezedik a gazdálkodókra, egyre több újabb és újabb környezeti, állatjóléti, állategészségügyi, adminisztrációs feltételnek kell eleget tenniük. Ezzel a termelési költségeik folyamatosan és megállíthatatlanul emelkednek, a bevételeik azonban alig vagy egyáltalán nem növekednek, sőt bizonyos esetekben még csökkennek is. A támogatások döntő részét utólag kapják, és az adókedvezményeiket is megszüntetik.
A gazdák úgy érzik, bűnbakká tették őket, mintha aránytalanul nagy mértékben ők okoznák a klímaváltozást és ennek minden rossz következményét
– mondta Louise McHugh, a Dublini Egyetem szakkollégiumának pszichológia professzora, az ír gazdák lelki hangulatát vizsgáló tanulmány társszerzője. A kutató szerint a termelők, akiknek a körében a felmérést végezték, elhivatottak voltak a klímaváltozás mérséklése mellett, és hajlandók is ezért tenni, alkalmazni olyan jó gyakorlatokat, amelyek segítségével például csökkenthető a gazdaságuk ÜHG-kibocsátása, de ezt úgy lehet végrehajtani sikeresen, ha a kieső jövedelmüket kompenzálják. Ellenkező esetben ez csak egy reménytelen próbálkozás lesz, amitől a gazdák depressziósak lesznek.
Még a vegánok sem lehetnek meg az állattenyésztés nélkülTényszerű, tudományosan megalapozott információkkal igyekszik ellensúlyozni az agrárkamara az állattenyésztéssel kapcsolatos tévhiteket. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.