BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megmentőként lépett fel tavaly az agrárium

Az agrárexport értéke tavaly elérte a 13,4 milliárd eurót, a külkereskedelmi többlete pedig 3,5 milliárd euró volt, ami a teljes nemzetgazdasági érték közel negyven százaléka.

A magyar agrárexport értéke tavaly 1,3 százalékkal, 174 millió euróval haladta meg az 2022. évi, egyébként magas szintet – írta közleményében az Agrárminisztérium (AM). A 9,9 milliárd eurós agrárimport szintén 1,3 százalékkal nőtt, ami 122,8 millió eurós emelkedést jelent 2022-hez képest. Ennek köszönhetően a külkereskedelmi többlet 1,5 százalékkal bővült. Az agrárexport enyhe növekedésének a hátterében az árak emelkedése áll, ugyanis a volumen mérséklődött.

Aranynektár mézüzem-0320231019 Dunavarsány 
Aranynektár mézüzem 
méz lépesméz dolgozó munkaerő gyár gyártás gyártósor

Fotó: Németh András Péter  NAP  Szabad Föld  SZF 

A képen: futószalag20231019 Dunavarsány Aranynektár mézüzem méz lépesméz dolgozó munkaerő gyár gyártás gyártósorFotó: Németh András Péter  NAP  Szabad Föld  SZF A képen: futószalag
Nőtt a feldolgozott termékek aránya
Fotó: Németh András Péter

Az agrárexport mennyisége 2023-ban éves összehasonlításban 0,8 százalékkal csökkent, az exportárak viszont 2,1 százalékkal emelkedtek. Az agrárimport volumene 9,1 százalékkal csökkent, amit az árak 11,4 százalékos növekedése ellensúlyozott az elmúlt évben. Az export fejlődésének elmúlt években megfigyelhető üteme megfelel a „Megújuló vidék, megújuló agrárium” programban 2030-ra kitűzött 15 milliárd eurós cél elérésének. A kivitel eredménye a másik fontos agrár-külkereskedelmi célkitűzés, azaz a feldolgozottsági fok növekedése tekintetében is kedvezően változott az utóbbi években. 

Ennek hátterében elsősorban a magasan feldolgozott termékek exportjának növekedése áll. 

Az AM megfogalmazása szerint az agrárszektor túlmutat az alapanyaggyártáson, az export 74 százaléka feldolgozott termékekből állt az elmúlt évben.

A hazai hozzáadott érték, foglalkoztatás és jövedelem szempontjából kedvező, hogy az export 74 százaléka feldolgozott termékekből állt 2023-ban, 2010-ben még 62 százalék volt ez az arány. Fontos kiemelni, hogy a másodlagosan feldolgozott termékek kivitele 2010 és 2023 között minden évben emelkedett, ennek köszönhetően aránya 13 év alatt 31-ről 42 százalékra növekedett. Az export további 33 százalékát az elsődlegesen feldolgozott termékek, 26 százalékát a nyersanyagok adták.

A tárca közlése szerint Magyarország legnagyobb exportpiacának 2023-ban 1,8 milliárd euróval Németország számított, amelyet Olaszország (1,7 milliárd euró), Románia (1,65 milliárd euró), Ausztria (1,1 milliárd euró) és Lengyelország (750 millió euró) követett. Az öt ország részesedése az agrárexportból 53,9 százalékot tett ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.