„A valaha mért legmelegebb nyáron vagyunk túl 2024-ben globálisan, Európában és hazánkban is. Az elmúlt 124 évet figyelembe véve, ugyanis 1901 óta van jó minőségű hőmérsékletmérés itthon – mondta Szabó Péter klímakutató az ELTE Meteorológiai Tanszékének doktorandusza a Világgazdaságnak.
A 2024 júniustól augusztusig tartó nyári időszak adatainak pontos és részletes feldolgozását a HungaroMet hozza nyilvánosságra, de a gyors elemzések alapján már egy ideje nyilvánvaló, hogy
hónap volt az elmúlt 124 évben, amióta mérik hazánkban a hőmérsékletet – magyarázta Szabó Péter.
Az augusztusi hőmérséklet a HungaroMet szerint csupán 0,01 Celsius-fokkal maradt le az 1992-es évben mért legmelegebb augusztusi hőmérséklettől.
Nemcsak Magyarországon, hanem Európában és globálisan is 2024-ben volt a legmelegebb nyár.
A sokat emlegetett 2022-es év augusztusára kialakult aszály volt a legnagyobb, amelyet a hónapok óta tartó nagyon kevés csapadék és a nagy párolgás közösen eredményezett. Idén feltöltöttebb talajjal indult a nyár, de júliustól az extrém meleg és a nagyon kevés csapadék nagy területen okozott a 2022-es évvel összemérhető aszályt. |
A felmelegedés és a csapadékhiány együttes következménye a levegő és a talaj szárazsága, amely által nemcsak az agrárium hanem a kertek is érintettek. A Világgazdaság korábban már beszámolt arról, hogy a kerttulajdonosok talajtakarással védjék kertjeiket a vízpárolgástól, most pedig részletesebben bemutatjuk a természetes talajtakarókat.
A locsolás és az árnyékolás akkor működik jól, ha talajtakarókat ültetünk a kertekbe – ezt pedig már Megyeri Szabolcs dísznövénykertész mondta.
Szerinte hosszú távon a természetes talajtakarás a legoptimálisabb és ahhoz, hogy a későbbiekben megfelelő talajvédelmet adjanak a növények, a terjeszkedés miatt minél előbb el kell kezdeni az ültetést.
Ha a kertünkben állva mi magunk is látjuk a talajt, az nem jó, mert akkor a nap is látja. Úgy kell takarni, hogy ne lehessen szabad szemmel látni a talajt
– mondta Megyeri Szabolcs.
A cserjék és a fák is adnak árnyékot, de minél alacsonyabb a takarás, azaz közelebb van a földhöz, annál biztonságosabban teríti be azt.
Az örökzöld talajtakaró borókák jól megélnek Magyarországon, a tiszakürt, más néven nehéz szagú boróka az alföldi temetőkben tenyészik, szárazságtűrő, egy tő 3–6 év alatt 4–6 méteres szélességben is kiterjed. Ugyanilyen adottságokkal rendelkezik a lomblevelűek ismert példánya a madárbirs, köztük van olyan amelyik csak a talajon kúszik, más példányuk pedig fél méter magasra is megnőhet.
Az évelő takarókból rendkívül nagy a választék, de ami igazán szárazságtűrő és talajra lapuló, az a tarackoló kékgyökér, a vinkák, kőtörőfű, a varjúháj, a molyhos madárhúr pedig 1-2 év alatt befut egy négyzetmétert. Sokan használják talajtakarásra a szellőrózsákat, ez azonban kevésbé tűri a szárazságot és magasabbra is nő.
Arra is érdemes figyelni, hogy egy év 12 hónapból és négy évszakból áll, ezért sokan úgy válogatják össze a talajtakarókat, hogy azok nyár végén, ősszel is virágozzanak – jegyezte meg a tapasztalatai alapján a dísznövénykertész.
Az őszi ültetés a legjobb döntés, mert locsolni sem kell a növényeket, azonban konténeres kiszerelésben ezek a növények bármikor ültethetők.
A következő, 2025-ös nyár szezonális előrejelzéseit majd csak januárban publikálják a nagy nemzetközi meteorológiai központok: pl. EU-s központok, Amerika, Németország, Franciaország és Japán. Hazánk térségében ezek a 6 hónapos előrejelzések nem feltétlenül pontosak, inkább csak az óceánok mentén jobbak az előrejelzések – hangsúlyozta a klímakutató.
Jelenleg a nemzetközi modellek alapján annyit lehet látni, hogy az ősz vége és a tél, a tavalyi extrém melegtől elmaradva csak kissé lesz melegebb a klímaátlagnál. Természetesen ezeket az adatokat óvatosan kell kezelni – tette hozzá Szabó Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.