A feltörekvő piacokra specializálódott Templeton csoport elnöke úgy látja, hogy az infrastruktúra és a bányászat a két legérdekesebb terület az elzárt országban, de áldásnak tekintené azt is, ha Észak-Korea 25 millió lakosával gyarapodna a dél-koreai piac 50 millió fogyasztója.
A legizgalmasabb mégis az, hogy Észak-Korea mintegy hidat képez Dél-Korea, Kína és Oroszország között, ezért vasúti és közúti összeköttetést lehetne építeni az óriási szomszédok felé
– mondta Mobius.
Más befektetők is jelezték, hogy Észak-Koreában nagy létszámú, fegyelmezett és viszonylag olcsó munkaerő áll rendelkezésre, de többen kételkednek benne, hogy a hosszú elzártság után képesek lesznek-e az észak-koreaiak a modern világhoz felzárkózni.
Mobius azonban nagyon magabiztos. Észak készen áll a felzárkózásra, méghozzá nagyon gyorsan, mert magas szintű az oktatás náluk, és megdöbbentő technikai tudást bizonyít az ország nukleáris képessége is – mondta. A sztárbefektető a déliek segítségére is számít. Dél-Korea már jelezte, hogy a megkötendő békeszerződés részeként támogatást és kereskedelmi kedvezményeket nyújtana az északiaknak.
A munkaerő mellett Észak-Korea több ezermilliárd dolláros ásványkincstartalékkal, többek között ritka földfémekkel, kőolajjal és földgázzal is rendelkezik, de a regionális elemzők a leromlott infrastruktúrára és a megbízhatóság teljes hiányára is figyelmeztetnek, ami nagyon megnehezítheti a nyereség kivitelét a remeteországból.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.