„Továbbra is szeretnénk rendkívül erős kapcsolatot ápolni a német gazdasági szereplőkkel. Abban bízunk, hogy Németország, ugyanúgy, mint a 2000-es évek elején, amikor szintén Európa beteg emberének nevezték, ki tud mászni a mostani nehéz helyzetéből” – mondta a Világgazdaság makrogazdasági podcastsorozata, a Bruttó legújabb adásában Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza, akivel a második negyedéves, vártnál rosszabb GDP-adatokról beszélgettünk. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint a második negyedévben éves bázison 1,3 százalékkal nőtt a kibocsátás, negyedéves viszonylatban viszont 0,2 százalékkal zsugorodott. Ezzel a teljesítménnyel a magyar növekedés helyreállása egy negyedév után ismét elakadt, miután sok elemző már a 2,5 százalékos növekedési célt is túlzónak tartja.
Suppan Gergely a probléma forrását a külső kereslet hiányában és Németország bajaiban látja. Szerinte óriási versenyképességi gondok vannak Németországban, amit a német gazdasági szereplők az orosz–ukrán háború nyomán kivetett szankciók és a megemelkedett energiaárak miatt kénytelenek elszenvedni. Sőt, bizonyos ágazatokban már a konkrét leépülés jelei láthatók. Ennek ellenére úgy véli, hogy ha lassan is, de magára találhat Európa beteg embere, ami lendületet adhat a magyar gazdaságnak is.
A Németországgal való kapcsolatot nem akarjuk megszakítani, a modellünket sem érdemes átszabni, legfeljebb finomhangolásra, diverzifikációra van szükség
– válaszolta arra a kérdésre, hogy ha ekkora nehézségekkel szembesül a kontinens legfejlettebb gazdasága, akkor van-e értelme a növekedési modellünket a német gazdaságra építeni. Suppan szerint a mi szerepünk az lenne, hogy Magyarország legyen a német tőke és a keleti technológia összekapcsolódási pontja. Ennek jelét látják abban, amikor hozzánk jönnek a kínai akkumulátorgyárak, amelyek pont a BMW-nek szállítanak be. „Ez a kapcsolódási pont rendkívül nagy lehetőségeket tartogat számunkra” – jegyezte meg.
Suppan Gergely elismerte, hogy a második fél évben rendkívül erőteljes felpattanás kellene ahhoz, hogy megvalósuljon az, amiről Nagy Márton beszélt a múlt héten. A tárcavezető az Inforádió Aréna című műsorában azt mondta, hogy idén 2,2-2,3 százalékos GDP-növekedés valósulhat meg éves átlagban. A vezető közgazdász szerint a harmadik negyedévben még nem várható nagyobb felpattanás, az ipar konjunktúramutatói ugyanis még mindig lefelé mutatnak. A német IFO index és BMI-k újra csökkennek, ami azt jelzi előre, hogy
a külső piacainkra a következő egy-két hónapban még nem számíthatunk, így a nyár folyamán sem várható erőteljes fordulat a növekedésben.
De – hangsúlyozta – a növekedés vissza fog térni, mivel alapvetően átmeneti sokknak tartják a második negyedéves zsugorodást. Szerinte a gyenge külső kereslet oka, hogy a felvevőpiacainkon is masszív reálbércsökkenés volt az elmúlt időszakban, de csak most látszik a fordulat, ami előbb-utóbb elindítja a fogyasztás élénkülését is Nyugat-Európában.
A növekedési fordulat megtörtént a kiskereskedelmi forgalomban, de azért vannak benne döccenők
– mondta a fogyasztás helyreállásáról Suppan Gergely, hozzátéve, hogy az összkép nagyon vegyes. Egyelőre csak az élelmiszerboltokban látható érdemi visszarendeződés, a nem élelmiszer szegmensben még nem jutottak el oda a vásárlók, hogy nagy értékű vagy tartós fogyasztási cikket vásároljanak. Ennek a hátterében a háztartások óvatossága áll, szerinte ezért lenne fontos, hogy a háború befejeződjön. Ha véget érne, az nagyot lendítene a fogyasztói hangulaton, mind Magyarországon, mind Németországban. „Amíg a háború zajlik, a hangulat nyilvánvalóan nyomottabb lesz” – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium vezető közgazdásza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.