A többség számára a Microsoft neve Bill Gates-szel egyenlő. A vezérigazgató most, harminchárom évvel az alapítást követően otthagyja a Microsoftot, amelynek vezetését barátja, Steve Ballmer veszi át. A lap arra hívja fel a figyelmet, hogy nem szabad Gates-t látnokként beállítani, hiszen előnyét több esetben a helyzetének köszönhette, és az új technológiák bevezetésekor időnként a kelleténél tovább várt.
A jövőt illetően talán egy új típusú Microsoft kialakulására lehet számítani, hiszen a szoftver óriásnak egyre inkább szembe kell néznie az Apple-lel. Ez utóbbi azért is jelenthet veszélyt a Microsoft hegemóniájára nézve, mert célcsoportjait gondosan megválogatja, ellentétben a Microsofttal, amely mindenkinek mindent szeretne eladni, és ezzel lehetetlen vállalkozást próbál végrehajtani.
A jövő már csak azért is kétséges, mert a konkrét fejlesztések vezetője nem a most elnökből vezérigazgatóvá váló Steve Ballmer. A hivatalos technológiai látnok, Ray Ozzie pedig az elmúlt évek tapasztalata alapján a tervezésben sikeres, a végrehajtásban azonban nem. Ezt mutatja, hogy a Web 2.0-ről szóló, hosszú éveken át tartó diskurzus sem vezetett konkrét lépéshez a Microsoft részéről.
Az elmúlt éveket a bizarr váltások, és inkoherens lépések uralták a végfelhasználóknak szánt programok terén, ugyanakkor a szerverekhez szánt szoftverek, és az üzleti alkalmazások egyértelműen sikeresek. Mindez azt jelenti, hogy Microsoft nem rendelkezik egységes vízióval a jövőt illetően – írja a PC World. Ez pedig kritikus pont lehet, mivel – bár a cég számos üzletágban jelen van – jövedelmének túlnyomó részét a Windows, és az Office jelenti. A két szoftver a Microsoft profitjának 80 százalékát teszi ki. Az elmúlt időszakban az Office 2007 és a Vista hibái, a Macintosh újjáéledése, és a böngészők felfejlődése azonban kérdésessé teheti ezt a két pilléren alapuló hegemóniát.
Bill Gates és a Microsoft
Bill Gates a Harvard elvégzését követően rögtön a szárnyát bontogató számítástechnikai iparban kezdett dolgozni. Eleinte BASIC fordítókkal foglalkozott, majd megalapította a Microsoftot, amelyhez már 1980-ben csatlakozott a jelenlegi utód, Steve Ballmer. Az eleinte csak egy telefonból álló irodával rendelkező szoftvercég első nagy sikerét az 1981-es MS DOS jelentette.
Az IBM-mel történő megállapodás értelmében az első IBM PC-ket már a Microsoft operációs rendszerével forgalmazták, a Microsoft pedig egy IBM-klón számítógép jogait is megvette. Az ismeretlen szoftvergyártó lassan a fejlődő személyi számítógép piac egyik nagyjátékosává vált. A céget érő kritikák egyik alapja Gates-nek a nyolcvanas évek elején megtett lépése: a DOS továbbfejlesztése céljából lemásolta az Apple grafikus felületét, és felhasználta az 1986-ban bemutatott Microsoft Windows-ban.
1989-ben megjelent a Microsoft Office, majd 1990-ben a 386-oson futó Windows 3.0 felhasználóbarát grafikus kezelő felülettel, és új képességekkel. A Microsoft fejlesztéseivel kapcsolatos kétségek ebben az időszakban is fennálltak. A cég legyőzte a rivális Lotust, a Novell pedig azzal vádolta meg, hogy bennfentes információit felhasználva a Word Perfect szövegszerkesztő ötleteit tulajdonította el. A Microsoft azonban eddigre a világ első számú irodai szoftver gyártójává vált, 1993-ban pedig megjelentette az NT-t az üzleti felhasználók számára.
1995-ben Gates újra fejlődő területet készült meghódítani, amikor bevezette az MSN internetes szolgáltatást, két évvel később pedig az Internet Explorer első verzióját. Az új szoftver újabb jogi problémákhoz is vezetett, az amerikai hatóságok 1997-ben szólították fel először a Microsoftot arra, hogy ne próbáljon monopolhelyzetbe kerülni azáltal, hogy operációs rendszere mellé saját web-böngészőjét is kötelezően telepíti. A Windows XP első verziója 2001-ben került a piacra, a tavalyi évben jelent meg az utódjául kijelölt Vista, amely eddig nem aratott osztatlan sikert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.