Derült égből villámcsapásként érte a magyar közvéleményt – így lapunkat is –, hogy a Daimler csoport Magyarországon építi fel kelet-közép-európai Mercedes-üzemét. És nem csak azért, mert a magyar tárgyaló fél a német partner kérésére tudatosan hallgatott a lehetséges sikerről (sőt, inkább annak ellenkezőjét sugallta), tartva a német kormány és az ottani szakszervezetek nyomásától, illetve attól, hogy a román versenytárséhoz hasonló „kifecsegéssel” rossz pontot szerez magának a küzdelemben. Hanem azért is, mert az utóbbi néhány évben sorra érkeztek a magyar gazdaság romló versenyképességére vonatkozó hírek, panaszok. Akkor most mi az igazság?
Először is, akár tetszik, akár nem, a politika vastagon beszűrődik ebbe az elvileg üzleti alapon hozott döntésbe, illetve annak fogadtatásába. A kormánynak – különösen a koalíció felbomlása után – égető szüksége volt az olyan pozitív hírekre, mint a Daimler-beruházás vagy az Európai Innovációs és Technológiai Intézet székhelyének szintén aznap bejelentett elnyerése. Jelen pillanatban nem tudjuk pontosan, csak sejthetjük, hogy a Mercedes-üzem idehozatala igen sok támogatási pénzt megért a kabinet számára. És vélhetően ez lesz az a pont, ahol a legtöbb támadást kapja majd az ellenzék részéről, amelynek első, fanyalgó reakciója is jól mutatja, hogy a sikert nehezen tudja beleilleszteni az általa eddig sugárzott válsághangulatba. (Érdemes azért egy pozitív fejleményre is felhívni a figyelmet ez ügyben: a kormány és a fideszes vezetésű Kecskemét példás összhangban és erőfeszítéssel lobbizott az üzletért.)
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.