Kifejtette, hogy az üzemanyagcellák, amelyek egy jó vezetőképességű úgynevezett polimer membránból és két - nemesfémből készült - katalizátor lapból állnak, nem égéssel hanem kémiai reakció segítségével állítanak elő elektromos áramot. A rendszerbe juttatott hidrogén molekula, egyetlen elektronját leadva a levegőben található oxigénnel lép reakcióba, a folyamat végén pedig víz keletkezik. A celláknak nincs szükségük hálózati töltésre, csupán a hidrogént tartalmazó közeget kell pótolni, egy töltéssel pedig háromszor tovább bírják a ma elterjedt akkumulátoroknál - magyarázta.
Az üzemanyagcellák elterjedését leginkább a magas ár gátolja, amelyet 80 százalékban a nemesfémet - elsősorban platinát - tartalmazó katalizátor tesz ki. Egy hordozható számítógép áramellátását biztosító cella 5000 dollárba (közel 800 ezer forintba) kerül, a személyautók árát pedig megháromszorozná, ha azokat üzemanyagcellák hajtanák.
A BASF celláit jelenleg még csak az amerikai hadsereg használja, de a szakemberek azon dolgoznak, hogy a katalizátorok nemesfém tartalmának csökkentésével a hétköznapi használatban is elterjedhessen a technológia - hangsúlyozta az igazgató. Az üzemanyagcellák mellett az eseményen bemutatták a BASF által fejlesztett speciális - a lótuszvirág felületéhez hasonló - vízlepergető és önmagát tisztító textíliát is, amelyet elsősorban napellenzőkhöz és sátrakhoz ajánl a cég.
Szó esett az épületek energiahatékonyságát javító fejlesztésekről is, többek között egy olyan adalékanyagról, amely a betonba keverve képes arra, hogy a falakban hőt raktározzon és azt később egyenletesen leadja, ezzel csökkentve a fűtési költségeket.
A BASF Hungária Kft. a BASF AG magyarországi leányvállalata 2007-ben 175,6 millió eurós árbevételt ért el, mely 2006-hoz képest 13 százalékos növekedést jelent. A cég 133 főt foglalkoztat. A közép- és kelet-európai régióban a BASF 2,5 milliárd euró bevételt realizált és több mint ezer embert foglalkoztat. A teljes cégcsoport tavaly 58 milliárd euró forgalmat bonyolított, alkalmazottainak száma meghaladta a 95 ezret.
A cég bevételeinek 24,5 százalékát a kemikáliák, 23,3 százalékát a műanyagok, 20,2 százalékát az adalékanyagok fejlesztése és gyártása teszik ki. További 18,1 százalékot az olajjal és gázzal, 8,6 százalékot pedig a növényvédelemmel és a táplálkozással kapcsolatos tevékenysége képvisel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.