Magyarországon a fogazati állapot tekintetében még nem értük el a WHO előirányzatot. A fogszuvasodás, a ínybetegségek már gyerekkorban fellépnek – tájékoztatott Szőke Judit, a Magyar Fogorvosok Egyesülete Preventív Fogászati Társulásának elnöke, a főváros egyetlen, térítésmentesen működő prevenciós fogászati rendelőjének vezetője. Magyarországon rendszeresen gyűjtik a lakosság fogainak állapotával kapcsolatos adatokat, és azokat a WHO-adatbanknak továbbítják. A vizsgálatok különböző korcsoportokban: kisgyerekkorban, fiatalkorban, felnőttek, és időskorúak körében zajlanak, az eredmények pedig meglehetősen ijesztőek.
Az Egészségügyi Világszervezet 2000-re kitűzött céljai között szerepel, hogy az öt-hat évesek körében legalább 50 százalékot tegyen ki az ép fogazatúak aránya. Ehhez képest Magyarországon ez az arány mintegy 33 százalék volt 2001-ben. A szakember elmondta: örvendetes, hogy a tizenkét évesek körében a fogszuvasodás trendje javulást mutat, azonban ez az elmozdulás lassú.
A fogproblémák korai kialakulásának egyik oka, hogy a kisgyerekek túl sok édességet, és cukrozott italt fogyasztanak, amelyek komolyan károsítják a frissen kinőtt, érzékeny zománcú tejfogakat. A másik gondot a Streptococcus mutans nevű baktérium jelenti, amely a felnőttek szájából kerül a gyerekek szájába például a lenyalt kanalak, cumik útján. A fogproblémák tizenkét éves korra súlyosbodnak, ekkorra a fogszuvasodás mellett megjelenik az ínygyulladás is. A folyamat vége, hogy a 35-44 éves korosztály tagjainak átlagosan 15-16 problémás (tömött, szúvas, eltávolított) foga van. A felnőttek több mint 90 százaléka szájhigiéniás problémákkal küzd.
- A cumit, kanalat ne vegye a szájába a szülő, mielőtt a gyereknek adja
- Naponta legalább kétszeri fogmorás fluoridos fogkrémmel
- Felnőtt korban fogselyem, időskorban foghézagokhoz való kefe használata
- A forgalomban lévő fogkrémek, fogkefék mind jó minőségűek, a döntés ízlés kérdéseA védekezés tekintetében Szőke Judit tanácsa, hogy mindenképpen fluorid tartalmú fogkrémet használjunk, ezek segítenek megelőzni a károsodást, illetve kezdeti stádiumban visszafordítani a szuvasodást. Fontos a korcsoportnak megfelelő fogkrém használata, ugyanis a szükséges fluorid mennyisége az életkorral változik. Ezen túl már csak az egyéni szempontok jöhetnek számításba, vagyis hogy kinek melyik íz tetszik jobban. Néhány termék reklámján látható a Magyar Fogorvosok Egyesületének ajánlása. Ez nem azt jelenti, hogy az adott fogkrém kiemelkedően jó, csak azt, hogy a gyártó felkérte az Egyesületet a vizsgálatra, amely úgy találta: a termék megfelel az alapvető követelményeknek. Nincsenek igazán nagy különbségek a fogkrémek között, szinte mindegyik jó minőségű – mondta el a szakember. A helyzet a fogkefe tekintetében is hasonló. A ma kapható fogkefék mindegyike műanyagszálú, a fogorvosok általában a közepesen kemény vagy lágy fogkeféket ajánlják.
A docens Magyarország egyetlen, térítésmentesen működő prevenciós fogászati rendelőjét vezeti immár évtizedek óta. A fővárosi hatókörű intézmény hat munkatárssal dolgozik, az adminisztrációt végző személyzeten kívül egy fogorvos, és három szájhigiénikus segíti munkáját, amelynek lényege a megelőzés, és tájékoztatás. A rendelőbe látogató kismamákat és gyerekeket, és ifjakat tájékoztatják a legfontosabb tudnivalókról, megtanítják őket a helyes szájápolás technikáira, megbeszélik és tanácsot adnak az egyéni problémákat illetően. Ezen kívül elvégzi a szükséges megelőző kezeléseket. Hogy miért nem hallani többet az intézményről? Az orvos elmondta: évről-évre a fennmaradásukért küzdenek, a források felett rendelkezőket pedig újra és újra meg kell győznie a szolgáltatás fontosságáról. Előfordult, hogy egy gazdasági vezető úgy gondolta, pénzkidobás minden bölcsődésnek és óvodásnak fogkefét és fogmosó poharat vásárolni. A személyzet bővítésére vagy reklámra végképp nem jut pénz.
A fogászati prevenció ügyében az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztályát is megkereste a VGO a következő kérdésekkel: "Tekintve, hogy messze vagyunk még a WHO irányszámainak eléréstől, várható-e, hogy a prevenciós rendelő több támogatást kap, esetleg annyit, amiből a létszámot is fejleszthetné? Milyen programokat terveznek rossz szájhigiénés állapotok javítására?" A Minisztérium válasza a következő volt: "A Heim Pál Gyermekkórház tulajdonos-fenntartója a Főváros. Ebben a kérdésben kérem forduljon hozzájuk. Az OEP-nek a Heim Pál Gyermekkórházzal van szerződése a fogászati alap- és szakellátásra. A 18 éven aluliak számára teljes körű fogászati ellátás TB finanszírozott."
- A cumit, kanalat ne vegye a szájába a szülő, mielőtt a gyereknek adja
- Naponta legalább kétszeri fogmorás fluoridos fogkrémmel
- Felnőtt korban fogselyem, időskorban foghézagokhoz való kefe használata
- A forgalomban lévő fogkrémek, fogkefék mind jó minőségűek, a döntés ízlés kérdése -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.