Legtöbben zene- és kép-fájlok tárolásra, esetleg videók és filmek hordozására használják a memóriakulcsokat. Mivel a pendrive abszolút „plug-and-play” eszköz (azaz: a ma használatos operációs rendszerek mindegyike automatikusan felismeri), így az USB-porthoz történő csatlakoztatás után szinte azonnal előhívhatjuk a fájlokat, vagy éppen rámásolhatjuk azokat a kis helyet foglaló tárolóra.
A számunkra ideális eszköz kiválasztásánál bizonyára főként a kapacitás és az ár számít, pedig az írás és olvasás sebessége legalább ilyen fontos. A ma kapható modellek mindegyike megfelel az USB 2.0 szabványnak, így elméletileg akár 480 Mbit/s adatátviteli sebességet is elérhető – ez azonban csak ritkán valósítható meg a gyakorlatban.
Fontos lehet a pendrive külső mérete is: létezik olyan kialakítás is, amely alig nagyobb, mint maga az USB csatlakozó. A hagyományos hasábforma mellett találkozhatunk kifejezetten formatervezett darabokkal is – többnyire az alapmodellnél drágábban. Egyes gyártók (például a Kingston) pedig előre feltöltött játékprogramokkal próbálják elcsábítani a vásárlókat. Ha táskánkban mindig magunkkal visszük majd a pendrive-ot, akkor érdemes a kissé drágább por-, csepp- és ütésálló modellek közül választani.
Érdekes eredményeket kapunk, ha kiszámoljuk a „fajlagos költséget”, amelyből megtudjuk, hogy mennyibe kerül 1 GB tárkapacitás a memóriakulcsok világában? Némileg meglepő, hogy kapacitástól függetlenül nagyjából 650-690 forintba kerül egy-egy GB – tehát az árak majdnem lineárisan emelkednek. (A fajlagos költség kiszámításnál minden esetben a kategória legkedvezőbb árú eszközét vettük figyelembe.)
Jó tudni, hogy az árak gyorsan változnak – bizonyára ez is indokolja, hogy egy-egy konkrét modellnél igen jelentős árkülönbségek tapasztalhatók az egyes forgalmazóknál. Éppen ezért, miután kiválasztjuk a számukra leginkább megfelelő memóriakulcsot, érdemes még egyszer körülnézni a webáruházak aktuális ajánlataiban.
32 GB-tól lefelé
A jelenleg megvásárolhat legnagyobb kapacitású memóriakulcsot a Corsair kínálja: a FlashVoyager 32GB (22 056 forint; fajlagos költség: 690 forint/GB). A nagymemóriájú eszközzel azonban csupán 2 MB/s írási, és 10 MB/s olvasási sebességet érhetünk el, ami ekkora kapacitás esetén már igen hosszú adatátviteli időt okozhat. (Ha például a teljes kapacitást, azaz 32 GB-nyi anyagot töltünk fel, akkor a művelet 16384 másodpercig, azaz több mint 273 percig is eltarthat!). A gumírozott ház az ütések ellen nyújt védelmet, de az eszköz leejtése megelőzhető a nyakba akasztható pánttal.
Ekkora áttöltési időt nem mindenki fogad szívesen, szerencsére kaphatók ennél akár 15-ször gyorsabban dolgozó eszközök is – de az idő ebben az esetben is pénz, tehát a gyorsaságért cserébe magasabb vételárra kell számítanunk.
A 16 GB-os kategóriában a legkedvezőbb árú eszközök (10 470 forint; fajlagos költség: 654 forint/GB) a PQI i221 jelű termékcsalád tagjai. A több színkombinációban (fekete-narancs, fekete-piros, fehér-piros) kapható memóriakulcsok közepes átviteli sebességre képesek.
Valamivel drágább, de ütésálló burkolatú a Corsair Flash Voyager jelzésű, USB 2.0 kompatibilis modellje (11903 forint).
A 8 GB-os csoport árversenyének győztese a Kingston Pen DT 100 (5 340 forint; fajlagos költség: 667 forint/GB).
Ha fontos a csepp-, por- és ütésálló kivitel is, akkor az ADATA szintén 8 GB kapacitású, RB19 jelű modelljét érdemes választani (5556 forint), ha pedig a formatervezett kialakítás is számít, akkor az ADATA RB1 (6000 forint) ajánlható.
A már említett színes PQI i221 sorozat 8 GB-os változatban is kapható, a színes apróságok ára 6132 forintnál kezdődik.
Az átlagosnál nagyobb adatátviteli sebesség tükröződik az árban is. Az ADATA PD7 200X jelű, ütésálló burkolatú memóriakulcsáért például 19 200 forintot kell leszurkolnunk. A 8 GB-os kapacitású eszköz írási sebessége 20MB/s, olvasási sebessége pedig 30MB/s.
A sort a folytathatjuk a 4GB-os kapacitású darabokkal, de érdemes figyelembe venni, hogy az újabb alkalmazásokkal készült fájlok mérete miatt ez a 4 GB hamarosan kevés lesz. Ilyen (ma már kiskapacitásúnak nevezhető) tárolót csak akkor érdemes választani, ha a könnyen mozgósítható eszközre kívánunk archiválni például egy komplett fotóalbumot. A legalacsonyabb áron beszerezhető 4 GB-os memóriakulcs a Kingston DataTravaler (2 757 forint; fajlagos költség: 689 forint/GB), de ugyanennyiért juthatunk a PQI i221 sorozat színes eszközeihez is.
A bűvös U3
Ha a memóriakulcson tárolva önállóan használható alkalmazásokat is hordozhatóvá szeretnénk tenni, akkor érdemes U3 -kompatibilis memóriakulcsot választani. Az U3 azt teszi lehetővé, hogy az olyan programokat, mint például a Skype vagy Mozilla Firefox egyenesen a pendrive-ra töltsük, így azokat később bármely számítógépen használhatjuk. A fejlettebb U3-as eszközöket beépített vírusvédelemmel is ellátták. (A U3 használatához Windows2000 esetén telepíteni kell a javítócsomagot (SP4), XP esetén pedig SP2 is szükséges!)
A 16 GB kapacitású SanDisk Cruzer Contour (16 800 forint; fajlagos költség: 1050 forint/GB) viszonylag magas ára nemcsak az U3-kompatibilitással, hanem az átlagnál magasabb adatátviteli sebességgel indokolható (írási sebessége 18 MB/s, olvasási sebessége 25 MB/s).
„Fele-kapacitás és harmad-ár” jellemzi a SanDisk Cruzer Micro U3 8GB jelű modelljét (6 132 forint), sajnos azonban az eszköz adatátviteli sebessége is jóval kisebb, mint a „nagytestvéré” (írási sebessége 5 MB/s, olvasási sebessége 7 MB/s).
Ha a 8 GB-os kategóriában is a gyors eszközre van szükségünk, válasszuk a Sandisk Cruzer Contour U3 ReadyBoost jelű modelljét (8 700 forint), amely 18 MB/s írási, és 25 MB/s olvasási sebességet ígér.
Az U3 áldásait a kisebb tárkapacitás esetén is évezhetjük: a Sandisk Cruzer Micro U3 Ready Boost 4 GB-os változatáért 3 515 forintot, a 2GB kapacitásúért 2 442 forintot kell fizetnünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.