Az egyik legnagyobb magyar vegyipari cég, a BorsodChem jó hatásfokkal tudja kezelni a forint erősödését - mondta Gazdik Zoltán a vállalat pénzügyi igazgatója. A BorsodChem árbevételének mintegy 85 százaléka származik exportból, és viszonylag magas a természetes fedezet, vagyis a kiadásainak jelentős része is euróban keletkezik. Az alapanyagokat döntően euróért vásárolja a cég, beleértve a belföldi beszerzést jelentő etilén és áramvásárlást is.
A természetes hedge-et (fedezetet) még tudja növelni a társaság úgy, hogy egyre több belföldi vásárlásának árát köti a devizaárfolyamhoz - mondta a pénzügyi igazgató. Hozzátette: ugyanakkor az év elején nyitott határidős ügyletek nyitott pozícióin jelenleg több száz millió forint - igaz nem realizált - árfolyamnyereséget számolnának el, és a hiteleken hasonlóan nem realizált árfolyamnyereség adódna.
A közepes méretű vállalkozásnak mondható, magánszemély tulajdonában lévő Karsai Holding gazdálkodását határozottan negatívan befolyásolja az erős forint - mondta Karsai Béla, a cég tulajdonosa.
Az árbevételük 60 százalékát az export adja, így erős forint esetén csökken az árbevétel. A társaság a 2008-ra euróban kötött szerződéseinél még 250-260 forintos forintárfolyammal számolt - közölte Karsai Béla. A cégtulajdonos hozzátette: az adóterhek és a magas energia árak miatt kialakult helyzetet tovább nehezíti a forint erősödése. A Karsai Holding a devizaárfolyam változásának kezelésére határidős ügyleteket nem köt - mondta Karsai Béla, bár hozzá tette: fontolóra veszik, hogy a jövőben kössenek.
Az erős forint a Videoton csoportot rövid távon kevésbé érinti, a jó lefedettség miatt - magyarázta Sinkó Ottó vezérigazgató. A cégcsoport árbevételének 60 százalékát az export adja és az anyagbeszerzés miatt van természetes fedezet is. A Videoton fedezeti ügyleteket is köt - mondta a vezérigazgató - hozzátéve, hogy elég sikeresen. Az elmúlt három évben ugyanis az évi közel nyolc milliárd forint adózott profitból mintegy egymilliárd forint a devizaárfolyam-nyereség volt. A vezérigazgató felvetette, hogy az energia árát a kereskedők akár euróban is számíthatnák, egy egyensúlyi árfolyamhoz kötve, persze kérdés, hogy mi legyen az az árfolyam.
Sinkó Ottó szerint az árfolyamváltozás hatása a nemzetgazdaságban fél-másfél év alatt mutatkozik meg teljességében. A forint erősödése az új üzletek megkötésére már most katasztrofális hatással van. Szerinte nemzetgazdasági szinten az exportőröknek 250-252 forint/euró árfolyam lenne elfogadható és 260-270 forintos árfolyammal "már együtt lehetne élni". A Videoton vezérigazgatója felhívta figyelmet arra, hogy a devizaárfolyamok az egész régióban erősödnek, ami rontja az egész térség versenyképességét.
Vannak olyan ágazatok is, amelyek fő piaca Magyarország mégis nehézségeket okozhat számukra a forint erősödése. Erre tipikus példa az útépítés.
Ha egy útépítéssel foglalkozó cég 250 forintos euró árfolyammal kalkulál, és az árfolyam 230 forintra csökken, "kapásból" öt százalék felett lesz a veszteség az üzleten, márpedig a nagy munkák ára és finanszírozása is mindig euróban kerül meghatározásra - mondta Horváth Gergely, a Betonút Zrt. vezérigazgatója.
A ppp-s nagy autópályaprojektek értéke mindig euróban kerül meghatározásra. Ezeket, de más nagy autópálya építéseket sem tud magyar bank megfinanszírozni, a külföldi bank pedig euróban számolja a hitelt. Így az útépítő cégnek szükségképpen fel kell vállalniuk az euró-forint árfolyamváltozás kockázatát. A kalkulációt szakértő bevonásával készítik, de a szakértő sem jós - mondta a vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.