BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A 10 legfertőzőbb számítógépes vírus - Lista!

A Sunbelt Software most először magyarországi adatok felhasználásával elkészítette a legelterjedtebb számítógépek kártevők toplistáját. Az eredmények azt mutatják: miközben néhány ismert trójait kitessékelünk, sok új vírust beengedünk a számítógépünkre.

Hazai víruskörkép: a trójaiak a falakon kívül, a reklámprogramok belül kerülnek

Az előző hónap nemzetközi tendenciája után tartósnak bizonyul a trend: a kémprogramok és trójaiak okozta fertőzések száma csökken, s ezt a magyar vonatkozású adatok is megerősítik – közölte a Sunbelt. A cég anyavállalatának kutatócsoportja nemzetközi szinten rendszeresen publikál fertőzöttségi adatokat. A vállalat most magyar adatokra támaszkodva készítette el a hazai vonatkozású vírustérképet.

Eszerint a felhasználók továbbra is a vírusokat tekintik legfőbb biztonsági kockázatnak, így ma már az antivírus a legelterjedtebb biztonsági program, s az antivírus fejlesztők a legtöbb fertőzést okozó kémprogramokat felveszik adatbázisukba. A Sunbelt magyarországi kémprogram toplistáján egy reklámprogram található az első helyen. Az Adware.NetAdware.Gen eltéríti a böngésző honlapját és kéretlen eszköztárat is telepít, amivel különböző ál-antivírusok és hamis kémprogram-eltávolító szoftverek megvásárolására próbálja rávenni a felhasználót.

A toplista második helyén ugyan még találunk egy trójait, a Trojan.FakeAlert-et, amely szintén hamis biztonsági riasztásokat produkál, ám a bronzérem ismét egy reklámprogramnak jutott: a Virtumonde különlegessége abban rejlik, hogy jól ismeri és alkalmazkodik a legtöbb kémprogram-eltávolító szoftver által alkalmazott módszerhez, a háttérben pedig összegyűjtött adatok – jelszavak, bankkártya-számok – elküldésére is képes. 1. Adware.NetAdware.Gen (reklámprogram)
A reklámprogram eltéríti a böngésző honlapját és kéretlen eszköztárat is telepít, amivel különböző ál-antivírusok és hamis kémprogram-eltávolító szoftverek megvásárolására próbálja rávenni a felhasználót. Az ál-antivírusok letöltése és telepítése további fertőzésekkel jár, a programok esetleges megvásárolásával pedig hasznos hitelkártya adatokat gyűjtenek be a bűnözők.

2. Trojan.FakeAlert (trójai)
A kémprogram tipikusan a tálcáról felugró tájékoztató ablakokban hívja fel a felhasználó figyelmét számítógépe fertőzöttségére, és megpróbálja rávenni a gyanútlan felhasználót különböző rosszindulatú, biztonsági programnak álcázott szoftverek, például ál-antivírusok feltelepítésére.

3. Virtumonde (reklámprogram)
A Virtumonde az egyik legnépesebb kémprogram-család, általában felugró ablakokban különböző kéretlen reklámokat jelenít meg, a háttérben pedig további károkozók letöltésére, egyes változatai pedig különböző módokon összegyűjtött felhasználói adatok elküldésére is képes.

4. Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec (trójai letöltő)
A káros alkalmazás általában felnőtt tartalmú honlapokon az egyes videók lejátszásához szükséges Windows Media Player bővítményként tünteti fel magát, valójában viszont további káros alkalmazásokat és kémprogramokat tölt le a felhasználó számítógépére.


5. Trojan.Crypt.XPACK.Gen (trójai)
A Trojan.Crypt.XPACK károkozó elindulását követően számtalan helyen beépül az operációs rendszer mélyebb rétegeibe, majd rögtön megpróbál többféle Windows sebezhetőség kihasználásával a helyi hálózaton tovább terjedni. A lenyomott billentyűk naplózásával jelszavakat és személyes adatokat gyűjt, míg a háttérben több megvásárolt alkalmazás és játék licenckulcsát kigyűjti, és eljuttatja távoli gazdái számára.

6. Backdoor.Win32.Small.lu (hátsó ajtó)
A hátsó ajtó futtatásával a számítógép távolról vezérelhetővé válik, a program egy internetes beszélgető csatornára (IRC) történő feljelentkezéssel fogad utasításokat közvetlenül a bűnözőktől. Az első futtatását követően a program Windows szolgáltatásként regisztrálja magát, így a számítógép jövőbeni újraindításai után a többi kiszolgáló-szolgáltatással együtt elindulva automatikusan újból kihasználhatóvá teszi a számítógépet.

7. Trojan.Win32.Monder.gen (trójai)
A Monder trójaihoz leggyakrabban illegálisan feltört programok mellé csatolva, vagy fájlcserélő hálózatokon letöltve juthatunk. A program a Windows rendszermappát különböző véletlenszerűen elnevezett DLL fájlokkal tölti meg, majd rendszerfolyamatokhoz kapcsolódva fut, ezért eltávolítása rendkívül nehéz. Működése során további kémprogramokat és károkozókat tölt le a számítógépre, amivel a számítógépet sokszor instabillá teszi, a Monder jelenléte ezért nem marad sokáig titokban.

8. Hotbar (böngésző eszköztár)
A böngészőbe kéretlenül beépülő eszköztár egy teljes, hasznosnak tűnő programcsomagot is feltelepít: időjárás jelentőt, asztali háttérkép letöltőt, Outlook Tools néven az Outlook levelezőkliensekbe beépülő modult és az internetes vásárlásokat „segítő” böngésző oldalsávot, ami vásárláskor a konkurencia reklámjait jeleníti meg a weboldal mellett.

9. Backdoor.Rbot (hátsó ajtó és rootkit)
A Backdoor.Rbot, nevének megfelelően tökéletes robotot varázsol a számítógépből, miután egy botnet (vagyis robot-hálózat) részeként a legkülönfélébb illegális tevékenységekben vehet részt. A botnetek felelősek a spam áradat jelentős részéért, míg hálózati támadásokra, kiszolgálók lebénítására vagy további károkozók terjesztésére is sokszor alkalmazzák őket.

10. Trojan.NewMediaCodec (trójai)
A New Media Codec trójai alkalmazás a Zlob.Media-Codec családhoz hasonlóan Windows Media Player frissítésnek tünteti fel magát, és tipikusan felnőtt tartalmú videók lejátszásakor kér engedélyt a felhasználótól a „frissítés” elvégzésére. Telepítését követően a kérdéses videó általában megtekinthetővé válik, viszont a trójai alkalmazás a háttérben azonnal elkezd különböző kémprogramokat és további károkozókat letölteni a gyanútlan felhasználó számítógépére.

Kapcsolódó cikkek:

  • Vírusok: a legnagyobb veszélyforrás a felhasználó

  • Előretörnek a kémprogramok

  • Hogyan netezzünk közterületen? Vigyázat az adatokkal!
  • Eszerint a felhasználók továbbra is a vírusokat tekintik legfőbb biztonsági kockázatnak, így ma már az antivírus a legelterjedtebb biztonsági program, s az antivírus fejlesztők a legtöbb fertőzést okozó kémprogramokat felveszik adatbázisukba. A Sunbelt magyarországi kémprogram toplistáján egy reklámprogram található az első helyen. Az Adware.NetAdware.Gen eltéríti a böngésző honlapját és kéretlen eszköztárat is telepít, amivel különböző ál-antivírusok és hamis kémprogram-eltávolító szoftverek megvásárolására próbálja rávenni a felhasználót.

    A toplista második helyén ugyan még találunk egy trójait, a Trojan.FakeAlert-et, amely szintén hamis biztonsági riasztásokat produkál, ám a bronzérem ismét egy reklámprogramnak jutott: a Virtumonde különlegessége abban rejlik, hogy jól ismeri és alkalmazkodik a legtöbb kémprogram-eltávolító szoftver által alkalmazott módszerhez, a háttérben pedig összegyűjtött adatok – jelszavak, bankkártya-számok – elküldésére is képes. -->

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.