A Hongkongban szerkesztett kiadvány egy volt indiai karrier-diplomata, M. K. Bhadrakumar írását közli, amely szerint Moszkva felülmúlhatatlanul gáláns ajánlatott tett a közép-ázsiai állam kormányának, amivel gyakorlatilag kisakkozta a térségből Európát és Amerikát. A politikailag jól körülbástyázott érdekviszonyok keretei között a Gazprom két megállapodást írt alá Türkmenisztán fővárosában, Asgabatban.
Az első a következő 20 évre szóló szállítások során elszámolandó árakra vonatkozik. Ebben az orosz cég vállalta, hogy az Európában és Ukrajnában elérhető nagykereskedelmi gáztarifákhoz igazodva egy megemelt alapárat képez a türkméneknek, ami azt jelenti, hogy a mostani, ezer köbméterenkénti 140 dolláros ár helyett már 2009 januárjától a 225-295 dolláros sávba eső ár lesz alkalmazva. Ez egy önmagában is lenyűgöző, 9-12 milliárd dollár körüli bevételi többletet jelent Asgabat számára.
A második megállapodás arról szól, hogy lelőhelyek feltárására és a szállítási kapacitások kiépítésére az – Asia Times szerint energia-szörnyeteg („leviatán”) – Gazprom mintegy 4-6 milliárd dollárnak megfelelő összeget fog befektetni, amire 0 százalékos kamatot alkalmaz. Az egész ügyleten az oroszok – a költségeiken felül – szinte semmit sem, vagy nagyon keveset nyernek. Ráadásul a megállapodással Moszkva precedenst teremtett a kazah és az üzbég földgáz – ugyancsak minimális nyereséggel kecsegtető átvételére és továbbítására. Mint azonban a volt indiai diplomata a cikkében rámutat, az oroszok itt nem az ósdi nyerészkedés szempontjai szerint jártak el, hanem egy grandiózus, globális játszmát indítottak.
A július végi megállapodással csaknem egyidejűleg Pekingbe utazott Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes. A tanácskozásról részletek nem közöltek, a kínaiak azonban annyit elárultak, hogy irányváltás lesz az orosz energiapolitikában, amennyiben Moszkva az eladásaiban a Nyugattól kelet felé, a csendes-óceáni térség irányába fordul. A váltást igazolja, hogy az oroszok nagyvonalú engedmények kíséretében rendezték a távol-keleti határvonal kijelölésében a kínaiakkal meglévő vitáikat, közös hadgyakorlatot tartanak, és látványosan növelik a kétoldalú kereskedelmüket.
A kép úgy válik teljessé, hogy közben Kína szintén kötött gázszállítási szerződést a türkménekkel, és már el is indították a szükséges csővezeték építést, mégpedig Oroszországon keresztül az északnyugat-kínai Hszicsiang tartományba. Ez azt jelenti, hogy Moszkva gyakorlatilag teljesen kézben tudja tartani az energiahordozó mozgását a térségben, ami akkor is óriási előnyt jelent számára, ha az elérhető nyereség jelentős hányadát átengedi a kitermelő országoknak. A nagy játszma ugyanis itt kezdődik, mert az orosz kormány ilyen pozícióban immár gőzerővel láthat hozzá a már hosszabb ideje fontolgatott – az OPEC másolásával létrehozandó – globális gázkartell megszervezéséhez.
A tervet ellenző Európa szempontjaira – az adott erőviszonyok mellett – könnyen fittyet hány, már csak azért is, mert a Kaszpi-tengeren túli területek szénhidrogén-kincsének kiesése után a Nyugat által dédelgetett Nabucco vezeték illuzórikussá válhat. A Kaukázuson és Törökországon, majd a Balkánon keresztül építendő Nabucco-hálózatnak valószínűleg az adná meg a kegyelemdöfést, ha az oroszok a saját terveik céljára Azerbajdzsánt is meg tudnák nyerni. Dmitrij Medvegyev elnök július elején járt az országban, ahol felajánlotta, hogy helyben kifizetnék a nyugat-európai árakat, ha Baku kész lenne a gázt az ő hálózatukba táplálni. Ilyen nagy tétekben és pazar gesztusok kíséretében folytatott játszma mellett eltörpülnek az olyan húzások, mint például a nagy észak-amerikai szénhidrogén-ipari konszernek kiebrudalása Venezuelából, ahol a Gazprom és a Lukoil fog a jövőben feltárni és kitermelni.
A fordulatokkal szinte kifogyhatatlanul teletűzdelt történet azonban még ezen a ponton is tartogat új mozzanatot. Irán ugyanis azt szerette volna, ha a türkmének dél felé, a Perzsa-öböl irányába nyitottak volna a szénhidrogén-szállításaikkal. Mivel ez elmaradt, ezért Teherán a roppant földgázkincsének értékesítésével észak-nyugat felé, Törökországon keresztül Európa irányába nyomulna. Ez a törekvés azt jelenhetné, hogy elsődlegesen Irán szállításaira kellene alapoznia Európának, ha a gázellátását szeretné – legalább viszonylagosan – függetleníteni az oroszoktól. Ha pedig az azeriek a gálánsan – és helyben – fizető oroszoknak adnák át a gázt, akkor Irán kínálata jelenthetné azt a szalmaszálát, amelybe a Nabucco-projekt szervezői kapaszkodni tudnának. A cselekmény ezen a ponton dúsul fel abszurd elemekkel, mert a Nyugatnak Iránnal kellene valamiféle szövetséget kialakítania az orosz-blokkal szemben, akkor, amikor Amerika minden erejével a Teherán elleni bojkott kiterjesztésén munkálkodik.
A Nyugat számára – legalábbis energiapolitikai értelemben – megrendítő erejű csapásokkal felérő moszkvai akciók láttán az internetes publikációkban nyomban megindult a károgás. Az egyik szerző rámutat, hogy Amerika a gigantikus tűzerejét fitogtató „shock and awe” (sokk és rettenet) hadműveletekkel, óriási pusztítással és emberáldozatokkal járó akciók révén akart pozíciókat szerezni a térségben, addig Moszkva játszi könnyedséggel végrehajtott diplomáciai manőverekkel operált, és győzött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.