A kulcs a vasopressin nevű hormon receptora. A kutatás szerint attól függően, hogy az adott férfi a gén melyik változatával rendelkezik, változik a házastársi kötődéshez való viszonya is. A Proceedings of the National Academies of Science-ban megjelent tanulmány kiindulópontja egy rágcsálókon végzett vizsgálat volt, ez vezette rá a tudósokat a "kötődés-gén" megtalálására számol be a HealthDay.
A Stockholmi Karolinska Intézet munkatársai pockok esetében figyelték meg, hogy a szaporodás a vasopressin nevű hormon felszabadításához vezet a hímeknél. Az anyag arra készteti őket, hogy továbbra is maradjanak a nőstények mellett. A késztetés tehát nem szexuális, hanem inkább szociális jellegű, ennek tényét pedig megerősítették azok a tesztek, amelyek során nullára csökkentették az állatok vasopressin szintjét.
Ezt követően Hesse Wallin és munkatársai 552 férfi ikerpárt vizsgált meg, hogy kiderítse: hogyan hat a gén a párkapcsolatokra. A résztvevők mindegyike legalább öt éve ugyanazzal a partnerrel él, bár nem mindegyikük házas. A kérdőíves mérés során kiderült: azok, akik a vasopressin 1a gén speciális módosulásával rendelkeztek, rosszabbul teljesítettek és nagyobb arányban éltek át valamilyen párkapcsolati krízist. Esetükben a házasságkötés is ritkább volt.
Hesse Wallin azt állítja: az eredményeket megerősítik a feleségektől származó adatok is, akik szintén a gén variációjának megfelelően változó férji kötődésről számoltak be. A kutatók ugyanakkor hozzátették: ez az egy tényező önmagában még nem dönti el, hogy milyen férj lesz valakiből. Ráadásul a felmérés női oldalát nem tudják elvégezni, a vasopressin ugyanis csak a férfiak fiziológiájában játszik szerepet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.