Nehéz elképzelni a folyékony lencsénél egyszerűbb találmányt: egyetlen vízcseppből áll, amely a fókuszálja a fényt. A kemény anyagokkal szemben számos előnnyel rendelkezik: rendkívül kicsi, így ideálisan használható mobiltelefonokban és más hordozható eszközökben. Érthető okokból olcsó és ráadásul a vízcseppben jelentkező felületi feszültség gyakorlatilag tökéletes gömbbé formázza – ezt kemény anyagok alakításával nehéz elérni – írja a NewScientist.
Ebben az évben a Varioptic mutatott be egy folyékony lencsével felszerelt olcsó kamerát. Ennél a technológiánál elektromos hullámok fókuszálják a vizet a szükséges időben. Ezzel az a gond – vélik a Rensselaer Polytechnic kutatói – hogy a durva beavatkozás miatt a víz felszíne felborzolódik és a lencse nem képes gyorsan élesíteni. Hogy elkerüljék ezt a problémát, a labor másfajta mozgató mechanizmust dolgozott ki.
Egy lyukas teflon lemezt mártottak a vízbe, amiben egyetlen csepp víz ült meg, mindkét oldalon kidudorodva. Ezután egy hangszóróval magas frekvenciás hangokat sugároztak rá. A vízcsepp a "hangorkán" hatására rendkívül gyors mozgásba kezdett és ezzel meg is oldódott a probléma. A másodpercenként többszöri elmozdulásnak köszönhetően a hang által vezérelt folyékony lencse is képes a gyors expozícióra. A gép egy kép helyett egy rövid sorozatot készít és a képszerkesztő szoftver választja ki a megfelelő élességűt.
"Az ötlet ígéretes, de néhány probléma még megoldásra vár" véli Stein Kuiper, a Philips eindhoveni kutató központjának munkatársa. Kuiper szerint a lencse használatakor megnő a bemozdulás lehetősége. Ezért rövid expozíciós időt kell használni, ez viszont csökkenti a beáramló fény mennyiségét és ezáltal a megfelelő kép elkészülésének esélyét is. Ez viszont a feltalálók szerint könnyen megoldható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.