A BPA-t olyan, úgynevezett polikarbonát műanyag edényekhez használják, amelyeknél fontos a tartósság és a karcállóság. A különböző dobozok és palackok mellett a biszfenolt a konzerviparban is gyakran használják, ezzel vonják be ugyanis a fémdobozok belsejét, megóvva őket a korróziótól. Mint arról a VGO korábban beszámolt, szakértők, közöttük magyar tudósok is felhívták a figyelmet a BPA egészségre gyakorolt káros hatására.
Most a Journal of the American Medical Associationben közzétett tanulmányban olvasható egy friss felmérés eredménye, miszerint a magas BPA szintet mutató felnőtteknél gyakrabban alakul ki szív– vagy cukorbetegség – tudósít a Reuters.
Az USA Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatala (FDA) augusztusban adott ki közleményt, amelyben biztonságosnak ítélet a jelenlegi biszfenol-kitettségi szintet az Egyesült Államokban. A Hatóság képviselő most azt mondták: ellenőrizni fogják a friss adatokat. Az FDA munkatársa hozzátette: léteznek módszerek, amellyel csökkenthető a BPA szint, ám eddig azért nem javasolták az embereknek, hogy változtassanak az életmódjukon, mert nem bizonyította semmi ennek szükségességét.
A kutatók 1 455 magas BPA szintet mutató amerikait vizsgáltak meg, így jutottak az említett eredményekre, amelyeket azonban az American Chemistry Council nevű ipari csoportosulás vitat. Véleményük szerint ez a vizsgálat nem bizonyítja kellőképpen, hogy a biszfenolt szív- és cukorbetegséget okoz, az állatokon végzett laborkísérletek viszont kellően bizonyítják, hogy a BPA nem káros az egészségre. A vitába az amerikai politika is beleszólt: John Dingell demokrata képviselő szerint az FDA szűklátókörűen döntött, amikor kizárólag a piaci szereplők által finanszírozott vizsgálatokat tekintette mérvadónak. Az FDA részéről kijelentették: elképzelhető, hogy államilag finanszírozott vizsgálat is indul majd Biszfenol ügyben, ez azonban évekig eltarthat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.