A hazai pályázat mellett Róma és Moszkva kandidált az augusztus 4-e és 15-e között sorra kerülő esemény megrendezésére, az európai szövetség zürichi kongresszusa azonban úgy ítélte meg, hogy az oroszok és az olaszok pályázata kevésbé színvonalas, mint a magyar.
A Magyar Úszószövetség (MÚSZ) képviselői a LEN-nek átnyújtották a kormánygaranciák másolatát, továbbá a Magyar Televízió kötelezettségvállalását is. A versenyek zöme ezúttal is a Margitszigeten lesz, csak a hoszszútávúszó számokat rendezik majd a Balatonon.
A MÚSZ tájékoztatása szerint az úszást és a szinkronúszást a 2006-os Európa-bajnokságra felhúzott Széchy Tamás uszodában tartják, s a műugrást a szintén a korábbi Eb-re épült új létesítményben rendezik. Ez azt jelenti, hogy a 2010-es kontinensviadal megrendezése jelentős beruházásokat már nem igényel, a legnagyobb költségelem a LEN-nek a rendezésért fizetendő összeg lehet, ez 2006-ban is már 800 ezer euró volt, akkor ezt a MÚSZ állta.
A LEN hazánk számára kedvező döntése ugyanakkor némileg meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy az európai szövetség évek óta hangoztatja, a jövőben csak fedett létesítményben lehet világversenyt rendezni. Ilyen uszodakomplexumban volt az idei eindhoveni Eb, ilyenben lesz a 2009-es római úszó-vb, s zárt létesítménnyel pályáztak a 2010-es Európa-bajnokságra az oroszok is.
Sőt igazság szerint már a 2006-os budapesti tornát is egy fedett csarnokban kellett volna rendezni, a pályázati anyagban hazánk ezt vállalta. Az akkori eredeti tervek szerint nem is a Margitszigeten, hanem Lágymányoson építettek volna fel egy úszó Eb rendezésére alkalmas komplexumot, a kormány azonban 2003 nyarán megváltoztatta a helyszínt.
A kabinet döntésének kettős oka volt: egyrészt a vadonatúj hatmedencés uszodaegyüttes valószínűleg nem készült volna el időre, másrészt a lágymányosi beruházás a margitszigetinél sokkal költségesebb lett volna. Becslések szerint a kormány által jóváhagyott 7,8 milliárd forintos keret sem fedezte volna a kivitelezést.
Ezzel szemben a Margitszigeten 1,7 milliárd forintból építette meg a Széchy Tamás úszóedző nevét viselő nyitott komplexumot a KÉSZ Kft., s bár a munkálatoknak akadtak kritikus időszakai – például a 2006 tavaszi árvíz, illetve a zöldek tiltakozása –, amelyek veszélyeztették a határidő tartását, az uszoda végül elkészült az eseményre.
Más kérdés, hogy az időjárás már akkor is gondot jelentett, s bár az égiek kegyesek voltak a szervezőkkel, két alkalommal így is elmosta a versenyeket az özönvízszerű eső. Ami mégis a magyar rendezés mellett szólt, az a 2006-os esemény szervezettsége.
Szimandl László, a szinkronúszó-szövetség főtitkára, a 2006-os Eb logisztikai vezetője lapunknak elmondta: a két évvel ezelőtti eseményt követően a résztvevők közül többen is felkeresték a szervezők többségét, hogy külön is köszönetet mondjanak nekik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.