Azért szervezte szombat délelőttre a MOK az alapellátásban dolgozók jövőjét körvonalazandó tanácskozást, hogy " a politika ne érezhesse, hogy munkaidőben balhézni" akarnak - fogalmazott Éger István a mai tanácskozáson. Az elnök nem titkolt keserűségét csak tetézte, hogy a tanácskozásra meghívott egészségügyi miniszter is távol maradt. A gyűlés célja az volt, hogy döntsék el a doktorok, milyen eszközzel kívánják érvényesíteni érdekeiket, ám " alig párszáz ember nem dönthet, széllel szemben nem lehet..." utalt a mondásra az elnök. A kicsi ám lelkes közönséget emlékeztette
Éger István a februári nagygyűlésre, ahol közel háromezer háziorvos tett hitet jövőjük, s ezzel a betegek zavartalan ellátásának javítása mellett, ám azóta kevés jó történt. Ugyan az áprilisi népszavazás által megsemmisült vizitdíjat kompenzálta a kormány, még ha nem is így nevezte - folytatta az elnök, ám a 7,5-8 milliárd forintos, teljesítményhez kötött többletjuttatás nem hozta rendbe a már korábban forráshiányos alapellátást. Ezért kérte és kéri a MOK a törvényi garanciát az orvosi életpálya modell bevezetésére, ennek részeként pedig, hogy 2013-ig az európai orvosi bérek 75 százalékát érje el a magyar doktorok fizetése, aminek első lépéseként januártól 30 százalékkal kellene emelni a jövedelmeket. El kell érni, hogy legalább a közalkalmazotti alapbérnek megfelelő pénzhez jussanak a gyógyítók - tette hozzá.
Szükség lenne a jelenlegi duális finanszírozás (az önkormányzat fejleszti a rendelőt, az OEP pedig a működést finanszírozza) eltörlésére és az amortizáció beépítésére a biztosítótól járó tb-apanázsba. Rendezni kellene a 2000-ben bevezetett praxisjogot is, hiszen az elöregedő háziorvosi kartól nincs aki átvegyes a praxist. Az egyik felszólaló szerint a rezidensek elhagyják az országot, egyáltalán nem vonzó számukra a pálya, így nem lesz aki gyógyítja majd a betegeket. A MOK szerint az egészségügyi törvények tervezett módosítása sem segít a helyzetükön, azokból kimaradt a humán erőforrás helyzetének rendezése.
Gerle János, a MOK alelnöke úgy fogalmazott:a kissé foghíjas nagygyűlés oka a most zajló gazdasági-pénzügyi válság is, ám azt azok idézték elő, akik az egészségügyből közgazdaságtant csináltak. Utalt a megalázó fizetésekre, példaként említette, hogy a debreceni megyei kórházban 200 forintért ügyelnek óránként a belgyógyászok, de nem jobb a helyzetük az alapellátásban dolgozó fogorvosoknak sem. Ezért azt kellene tenni, hogy visszautasítják a megalázó fizetést, ám ellátják a betegeket, s vissza kellene szerezni az emberek elvesztett bizalmát.
A tanácskozáson részt vevő Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke úgy fogalmazott: hiába remélték, hogy az ágazat új vezetői partnernek fogadja őket, ez elmaradt, s "olyan rombolás történik az ágazatban, amire az ország újkori történelmében nem volt példa."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.