BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi zajlik egy egér fejében? Már tudjuk!

A Stanford Egyetem tudósai olyan miniatűr mikroszkópot terveztek, amely egy elfér egy egér fején, bemutatva az egyes agysejtek működését.

Az 1980-as évek óta az egerek jelenti az első számú kísérleti alanyokat a tudósok számára. Élő és halott állatok, műtétileg eltávolított minták és mozgásukban korlátozott egerek mind szerepeltek már a vizsgálatok során. Eddig azonban nem volt lehetőség arra, hogy egy egér agytevékenységet élőben, normális tevékenység közben figyelhessék meg – írja a New Scientist.

A legújabb, mindössze 1.1 grammos mikroszkóp olyan apró, hogy könnyedén elfér egy egér fején anélkül, hogy zavarná a mozgásában. Az egér vérébe kontrasztanyagot fecskendeznek, a mikroszkóp pedig másodpercenként 100 képet készít, így a kutatók gyakorlatilag valódi videófilmként nézhetik, mi történik az állat fejében.

A fejlesztők szerint a mini-mikroszkóp jelentős előrelépést hoz, hiszen segítségével megfigyelhető, hogy egy adott sejt hogyan működik. Az új modell lehetőséget ad a betegségek megfigyelésére egy az emberéhez hasonló genetikai adottságokkal rendelkező fajnál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.