"Magyarország versenyképességének javítása csak a térség versenyképességének javításával együtt képzelhető el, vagyis az érintett országoknak szorosan együtt kell működniük a globális kihívások megoldásában", jelentette ki a most kezdődő energiakonferencia megnyitóján Bienerth Gusztáv, a magyarországi Amerikai-Magyar Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke.
A régióban működő AmCham-ek és az érintett országok mindegyikében szintén aktív globális társaság, a GE két éve összefogott a fenti együttműködés kibontakoztatására. Rod Christie, a GE régiós kutatás-fejlesztési igazgatója az energiapiac legnagyobb múlt évi kihívásának az energiaigény jelentős megnövekedését és ezzel összefüggésben az infrastruktúrára nehezedő terhet emelte ki, amihez az idén a pénzügyi válság hatása is társult.
Ezek kezelése olyan méretű feladat, amelynek megoldásában az érintett országoknak az adott területeken meglévő erősségeiket kellene bevetniük, így például az egyikük a megújuló energiatermelés, másikuk az atomenergia ipar terén vállalhatna régiós szinten is nagyobb szerepet.
"A források elérése, a globális felmelegedés és az ellátásbiztonság az a három fontos kérdés, amelyre a térség energiapiacán összpontosítani kell" - jelentette ki Mosonyi György, a Mol Nyrt. vezérigazgatója. Forrás téren a megfelelő technológia és az emberi erőforrások megszerzése mellett az idén a beruházások finanszírozása is nehezebbé vált. Az ellátásbiztonság terén megosztott Európa.
Az egyik meggondolás szerint az adja a legnagyobb biztonságot, ha vevői és eladói oldalon is egy-egy nagy társaság áll egymással szemben. "A Mol szerint azonban a verseny nem megy az ellátásbiztonság rovására, sőt, javítja azt. Ennek szellemében dolgozik a társaság a térségi NETS gázvezeték hálózat létrehozásán. A rendszerhez hozzáférhetnek majd harmadik szereplők is, segítve a másodlagos gázkereskedelem megerősödését. Persze, új forrásra is szükség lesz, ezt a Nabucco projekt ígéri."
A vezérigazgató is egyetértett a régiós összefogás szükségességével. A közös munkában máris jó tapasztalatokat szerzett a NETS előkészítése során. Az egyik fő feladat az érintett nyolc ország egymásétól nagyon eltérő gázpiaci szabályozásának öszehangolása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.