Ezen belül a szociális tárca kábítószerügyi koordinációs osztálya évente 6-700 millió forinttal segíti a különböző civil szervezeteket, melyek még a Nemzeti Civil Alapból is nyerhetnek plusztámogatást. Emellett hazánk az Európai Unió drogstratégiáját követve kidolgozta saját kábítószerügyi stratégiáját. Összegezve: drogpolitikánk fejlettsége tekintetében nem lógunk ki az európai középmezőnyből - mondta lapunknak Portörő Péter, a Nemzeti Kábítószerügyi Koordinációs Osztály vezetője az Európai Társadalmi Drogkutatás Szövetségének (European Society for Social Drug Research, ESSD) 19. konferenciáján, amit csütörtöktől egészen szombatig Budapesten rendeznek.
A 36 előadást magába foglaló konferencia a kábítószer-probléma kérdésében, társadalmi és szociális kontextusban végzett kutatások kérdéskörével foglalkozik. - Az európai tapasztalatok megosztása rendkívül sokat segíthet a kábítószerrel-probléma kezelésében – hangsúlyozta az eseményt megnyitó beszédében Dirk Korf, az ESSD elnöke. A konferencia első napján főként a kannabisz-fogyasztókkal kapcsolatos kutatások, valamint a különböző nemzetek drogpolitikai történetének bemutatása volt a középpontban. De szó volt a drogpolitikák hatékonyságát akadályozó tényezőkről is.
Noha a Nemzeti Stratégia a Kábítószer-probléma Visszaszorítására egy európai-szintű dokumentum, mégsem mondanám, hogy hazánk drogpolitikai Kánaán. Fogalmazta meg a Világgazdaság Online számára a hazai tapasztalatokat Demetrovics Zsolt, az ELTE Addiktológiai Tanszéki Szakcsoportjának vezetője, az esemény egyik szervező-előadója. Demetrovics szerint Magyarországon komoly probléma, hogy a különböző minisztériumok állásfoglalásaiban, valamint a jogszabályokban, illetve azok alkalmazásában nem köszönnek vissza a nemzeti stratégiában megfogalmazottak. – A Stratégiában sok olyan elvárás, olyan célkitűzés van megfogalmazva, aminek nincs megfelelő háttere, például a törvénykezéssel nincs összhangban – szögezte le Demetrovics.
Portörő Péter kábitószerügyi osztályvezető kérdésünkre elmondta, a 2009-ig érvényes stratégia értékelése és eredményeinek és hiányosságainak kielemzése megkezdődött. A kábitószerügyi koordinációs osztályvezető szerint az egyik legnagyobb eredmény, hogy a stratégia mentén idén kidolgoztak egy olyan finanszírozási rendszert, melynek köszönhetően az úgynevezett alacsony küszöbű szolgáltatást (ártalomcsökkentés, tűcsere) végző szervezetek fix összegű támogatáshoz jutnak, három éves befogadás mellett.
Így ezek a szervezetek nyugodtabban tudnak dolgozni, hiszen tudják, hogy három évig nem kell ezekkel a kérdésekkel foglalkozniuk. A hiányosságokat az osztályvezető nem kívánta részletezni, arra hivatkozva, hogy még kezdeti szakaszában jár a stratégia által elért eredmények kielemzése.
Az azonban már az ESSD konferenciájának nyitónapján kiderült, a Demetrovics Zsolt által említett tervezetlenség nem magyar jelenség. Hasonló kapkodás és inkonzisztencia tapasztalható az Egyesült Királyságban. Erről Caral Stevenson, északír kutató számolt be. Nagy-Britanniában a különböző kábítószerek, leginkább a kannabisz veszélyességi és büntetőjogi osztályozása körül alakult ki jelentős szembenállás a közelmúltban. Kutatások kimutatták, a sok – és főleg átgondolatlan - változtatás végül több kárt okozott, mint hasznot hozott. Marije Wouters holland kutató szerint Európában gyakori jelenség, hogy a nemzeti drogpolitika és a valódi prevenciós tevékenység nem fedi egymást, hiányzik a megfelelő szakértelem az alapdokumentumok megfogalmazásakor.
Demetrovics Zsolt szerint a következő haza stratégia kidolgozásának és a magyar drogpolitika pozitív alakulásának érdekében rendkívül fontos lenne, hogy a politikai pártok ne szóljanak bele a szakemberek munkájába.
A drogpolitika esetében kiemelten fontos, hogy szakpolitika maradjon, ne váljon pártpolitikává. Sajnos mivel a kábítószer társadalmilag rendkívül érzékeny téma, így a pártok szeretik felhasználni saját céljaikra és szavazatszerzésre. Ezzel sok esetben komoly károkat okoznak – állapította meg az Addiktológiai Tanszék munkatársa.
Portörő Péter a Világgazdaság Online-nak elmondta, a 2010-től érvényes kábítószerügyi stratégia várhatóan jövő szeptemberben kerül a Parlament elé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.