Ez év októberig 1 583-ra emelkedett a regisztrált HIV-pozitív betegek kumulatív száma hazánkban, közülük 567 esetben diagnosztizálták az AIDS tünetegyüttest, a betegségben 293 ember halt meg - tudtuk meg az ÁNTSZ szakembereitől a december 1-jei AIDS világnap kapcsán. Az idén 98 új HIV-pozitív beteget regisztráltak, közülük 7 külföldi volt. A fertőzöttek 90 százaléka férfi, a többi nő. Az esetek 80 százaléka a 20-39 évesek csoportjába tartozott. A megelőző évekhez képest emelkedett a 20-29 éves életkorban diagnosztizált fertőzések aránya. A legfiatalabb HIV-fertőzött 22 éves volt, ám sem a gyermekek, sem az újszülöttek között nem diagnosztizáltak HIV-fertőzést. A felderített HIV- pozitív esetek 90 százaléka szexuális úton szerezte a fertőzést, döntő többségük a homo/biszexuálisok rizikócsoportjába tartozott. Az év során két intravénás kábítószer-használó HIV pozitív személyt derítettek fel, mindketten magyar állampolgárok. Az AIDS magyarországi megjelenését követően, várhatóan ebben az évben lesz a legalacsonyabb az AIDS halálozások száma, az év első kilenc hónapjában 1 ember vesztette életét a betegség következtében. A halálozások számának csökkenése egyértelműen bizonyítja, hogy a krónikus HIV-fertőzés hazánkban is hatékonyan kezelhető. A nemzetközi szakmai szervezetek becslése szerint (WHO/UNAIDS) Magyarországon az életben lévő HIV-fertőzöttek száma (2800) kb. négyszerese a jelenleg felderített, szükség esetén gyógyszeres kezelésben is részesíthető HIV-pozitívak számának. A fertőzöttek jelentős hányada nem tudja hogy fertőzött. A rejtett fertőzések felderítésének leghatékonyabb módja a HIV- szűrővizsgálat.
Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint 2007 végén 33 millió HIV-fertőzött, illetve AIDS beteg élt a Földön, az új HIV-fertőzöttek száma a 2001. évi 3 millióról 2,7 millióra csökkent. Az AIDS okozta halálozások száma 2007-ben két millió volt, ezzel együtt a világjárvány során 36 millió ember halt meg AIDS következtében. A járvány a Szaharától délre fekvő afrikai országokat sújtja leginkább, a HIV- fertőzések 67 százaléka, az AIDS halálesetek 72 százaléka ebben a régióban fordult elő. Az új HIV-fertőzöttek közül kb 370 ezren 14 éven aluli gyermekek voltak. Összességében nő az élő HIV-pozitív személyek és AIDS betegek száma, ami egyrészt az újonnan felderített esetek számának, másrészt a mind szélesebb körben elérhető antivirális kezelés hatásának tulajdonítható. Európa Az Európai Betegségmegelőző és Járványügyi Központ (ECDC) által 2008. november 25-én közzétett adatok szerint, 48892 újonnan diagnosztizált HIV fertőzöttet jelentettek a WHO Európai Régiójából 2007-ben (49 ország jelentett az 53-ból). A régióban átlagosan 76 újonnan felderített HIV fertőzöttet diagnosztizáltak 1 millió lakosra számítva. A HIV incidenciája Kelet-Európában volt a legmagasabb (165 eset/1 millió lakos), Nyugat Európában 77, Közép-Európában 10 újonnan diagnosztizált eset jutott 1 millió lakosra. (Magyarország: 11.8 eset/1 millió lakos/2007-ben.) Négy országban 1 millió lakosra vonatkoztatva, több mint 200 esetet diagnosztizáltak ebben az évben (Észtország: 472 eset/1 millió lakos, Ukrajna: 285 eset/1 millió lakos, Portugália: 217 eset/1 millió lakos, Moldova: 204 eset / 1 millió lakos). Az átlagnál magasabb a felderített HIV pozitív személyek gyakorisága Litvániában, Kazahsztánban, Üzbegisztánban, Nagy-Britanniában, Belorussziában és Svájcban. A 2007-ben jelentett HIV esetek egyharmadát a 15-29 évesek között diagnosztizálták. A bejelentett új HIV-fertőzöttek egyharmada nő volt. A fertőzöttek közel fele heteroszexuális, egyötöde homoszexuális kontaktus révén fertőződött. Az esetek egyharmadában intravénás kábítószer-használat volt a feltételezett fertőződési mód. Jelenleg a HIV terjedését Nyugat- és Közép-Európában a szexuális, Kelet-Európában döntően az intravénás kábítószer-használattal összefüggő kockázatos magatartás befolyásolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.