"Az emberi agy elképesztő képességekkel rendelkezik: gond nélkül kapcsol össze kétértelmű információkat minden érzékén, érkezzenek azok bármely érzékszervén keresztül. Az érzékelésből származó adatokból kialakítja a tér, idő és a köztük lévő kapcsolat fogalmait. A számítógépek nyomába sem érnek ennek a teljesítménynek" – fejtette ki a BBC-nek a projekt elindításának okát Dharmendra Modha, az IBM projektvezető tudósa.
A "cognitive computing", azaz az emberi agy működését szimuláló számítógépek elkészítésének tervét az amerikai védelmi minisztérium, a Darpa csaknem 5 millió dollárral támogatja. A nagyszabású projekt keretében informatikusok, neurobiológusok és pszichológusok dolgoznak majd együtt az emberi számítógép megalkotásán.
Első lépésként az IBM öt amerikai egyetemmel működik együtt, hogy közös adatbázisba gyűjtsék mindazt a tudást, amely eddig felhalmozódott az emberi gondolkodás mechanizmusával kapcsolatban. Ezután megkezdik egy szuperszámítógép felépítését, azt remélve, hogy képesek lesznek egy macska intelligenciájának megfelelő gépet létrehozni.
Az IBM korábban már ért el eredményeket a szuperszámítógépekkel: a BlueGene típusú "erőgépének" már sikerült szimulálnia egy egér agyának működését. Az élő szervezetek gondolkodásának utánzása olyan feladat, amelyre technikailag csak az elmúlt időszakban vált képessé a számítástechnika.
Mostanra lehetségessé vált, hogy elektronikusan reprodukálják az agy egyik legfontosabb tulajdonságát: azt a tíz milliárd neuront és szinapszist, amely szövetének minden négyzetcentiméterén megtalálható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.