Ma adják át a 4,5 milliárd forintból teljesen felújított gödi teherelosztót, melynek a főváros és környéke villamos energia ellátásban van kiemelt szerepe. A rekonstrukció során a telep teljesen távvezéreltté vált, vagyis a beindítását jelképező gombnyomásokra sem a helyszínen, hanem a tulajdonos Mavir Zrt. albertirsai irányító központjában kerül sor. A beruházás része annak az 1993-ban indult és 2010-ben záruló programnak, melynek során megfiatalodik az ország villamos energia hálózata, ezen belül 26 teherelosztója is.
A Mavir évente 20-22 milliárd forintot költ hálózatfejlesztésre. "Egy kilométer 400 kilovoltos, egy oszlopos, kétrendszerű – vagyis a leginkább jellemző – villamos távvezeték építése körülbelül 100 millió forintba kerül", ismertette az átadás előtt Tari Gábor, a Mavir Zrt. vezérigazgatója. A Mavirnak 3700 kilométernyi hálózata van. A társaság a fenti program mellett kétévente is készít külön hálózatfejlesztési tervet, az aktualitásokhoz igazodva.
A mostanit két-három héten belül eljuttatja a Magyar Energia Hivatalnak (MEH) A hivatallal közösen vizsgálja azt is, hogyan lehetne beengedni a mostani 330 megawattnyinál több szélerőművi kapacitást az országos villamos energia hálózatba. A környezetkímélő energiahordozóval az a gond, hogy a szélturbinák nem feltétlenül akkor küldik az áramot, amikor arra szükség van, vagyis nem szabályozhatók.
"Feltehetően csak úgy kezelhető további 100 megawattnyi szélenergia, ha a hazai villamos energia rendszerben egyúttal ugyannyi szabályozható áramtermelő blokk is létesül", válaszolt a Világgazdaságnak Tari Gábor.
Az ország villamos energia ellátásának biztonságát javítják a régiós együttműködések. A Mavir e célból a szomszédos Szlovákia rendszerirányítójával arra készül, hogy akár három helyen is új villamos energia vezetéki összeköttetést létesítsen. Hamarosan átadják a romániai és talán jövőre a horvátországi összeköttetést és egy belföldi távvezetéket is.
Két tőzsde "ügye" is van a Mavirnak. Jómagát március 31-re kell tőzsdeképes állapotba hoznia, vagyis például piaci értékének el kell érnie, vagy meghaladnia eszközei 200 milliárd forintosra becsült értékét. Tulajdonosai 2009 szeptemberében keresnének vevőt 25-1 százalékára. Közben folynak a 100 millió forintnyi tőkeigényű áramtőzsde, a HUPX előkészületeit is. A már a második változatban elkészült üzleti tervet hamarosan megtárgyalja a Mavir igazgatósága, s jó esetben a közgyűlése is elfogadja az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.