BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vizsgálják a szívelégtelenség okait

Egyedülálló MRI laboratóriumot helyeztek működésbe a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjában. Az eszköz a szív- és érrendszer, és az idegrendszeri eltérések kimutatására alkalmas - tájékoztatott Merkely Béla, a központ igazgatója.

A napokban működésbe helyezett MRI (mágneses rezonanciás képalkotó) készülék kategóriájának legjobb technikai mutatóival bír, előnye, hogy nincs szükség a vizsgálatoknál kontrasztanyag bevitelére és sugárterhelés sem éri a beteget. Mindezt annak kapcsán mondta el Merkely Béla, hogy a hétvégén tizenhetedik alkalommal megrendezett nemzetközi Semmelweis Szimpóziumon, amelyen a kardiológia folyamatosan fejlődő területeit mutatták be az alapoktól a legmodernebb technikákat alkalmazó terápiás lehetőségekig.

Az esemény mottója: Építsünk hidat az alapkutatás és a klinikai kardiológia, azaz a „betegágy” között, amely jól reprezentálja a hazánkban első helyen szereplő kardiológiai megbetegedések kezelésének fontosságát. A konferencia egyben nyitóeseménye a Semmelweis Híd Projektnek, amelynek célja olyan nagy létszámú nemzetközi kutatócsoport létrehozása, amely képes a szívelégtelenség okainak átfogó feltárására. A betegek ellátását szolgáló új eszköz fontos a Semmelweis Egyetemen kiemelten kezelt infarktus és stroke ellátás magas szintű végzéséhez. Alkalmazásával olyan képminőség és vizsgálati sebesség érhető el, amely szövettani szintű vizsgálatokat tesz lehetővé természetesen röntgensugárzás alkalmazása nélkül. Az MRI berendezés olyan speciális kardiológiai vizsgálatok elvégzésére is alkalmas, mint a koszorúér képalkotás, a szívizom vérellátás és a szívizom-életképesség vizsgálata. A laboratóriumban naponta két műszakban dolgoznak és ügyeletet is adnak. Hazánkban az első legtöbb embert érintő betegség a szív-érrendszeri megbetegedés, és legtöbben e kórok következtében vesztik életüket.

Merkely Béla szerint a betegségek megelőzésről sok szó esik, ám még bőven van tennivaló e tekintetben. Az elmúlt 50 év a kardiológia robbanásszerű fejlődését hozta, melynek hátterében egyfelől a kardiológiai alaptudományok mélyebb ismerete, másrészt a diagnosztikus és terápiás eszközök fejlődése állt. A Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központja egyébként a legnagyobb hazai infarktus ellátó centrum, hat éve vesz részt a heveny szívizominfarktus ügyeletben, amelyet most amerikai mintára a szervezett stroke ellátás egészít majd ki – tudtuk meg Merkely Béla klinikaigazgatótól. Az idei Semmelweis Szimpozium egyben nyitóeseménye 14 nagyhírű európai egyetemet magába foglaló – a kardiológiát fókuszába állító – hálózat-teremtő kezdeményezésnek, a Semmelweis Híd Projektnek.

A Semmelweis Egyetem egy nemzetközi együttműködés keretében pályázik a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által a Társadalmi Megújulás Opertív Program keretében „Innovatív kutatói teamek alapkutatástól az alkalmazott kutatásig terjedő projektjeinek támogatásra”. A Semmelweis Híd Projekt elsődleges célja olyan nagyszámú kutatócsoport létrehozása, mely képes a szívelégtelenség okainak vizsgálatát komplex módon kivitelezni. Ehhez integrálja a témában érintett egyetemi kutatóhelyeket, elismert nemzetközi kutatási együttműködéseket alakít ki, más érdekelt egyetemeket és vállalkozásokat von be.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.