Negyedével nőtt a háziorvosok bevétele, uniós forrásból korszerűsödik a szakellátás és a mentés. A hét hónapja az egészségügyi tárcát irányító Székely Tamás miniszter és Vojnik Mária államtitkár mai évzáró tájékoztatóján elhangzott: a szakma bevonásával májusban megkezdték a háziorvosi szolgálatok újfajta, a teljesítményekhez és a minőségi gyógyításhoz igazodó finanszírozásának bevezetését. A vizitdíj eltörlésével kiesett összeget ugyanis nem kompenzációként pótolták vissza számukra, hanem a szakorvosi feladatok ellátásáért, a pácienseik szűréséért és gondozásáért fizet többletpénzt az egészségpénztár.
A szaktárca célja, hogy ne a biztosítottak taj-kártyájának száma, hanem a szakmailag kifogástalan gyógyító munka alapján jussanak többletpénzhez a praxisok. Ennek eredménye, hogy a praxisok múlt év januári tb-bevétele 25 százalékkal gyarapodott. Októbertől pedig a vegyes- és a gyermekorvosi praxisok bevétele átlagosan 10, illetve 25 ezer forinttal növekedett, így a múlt év januári, átlagosan 650 ezer forintról 820 ezerre ugrott. A többletpénzt azért kapták, mert a kormány döntése alapján a 2 évnél kisebb gyermekek számára októbertől bevezették a térítésmentes pneumococcus elleni védőoltást, aminek beadása többletmunkával jár. Az újabb vakcinával kapcsolatban a tárcavezető elmondta: december 5-ig 186 931 gyermeket oltottak be, az oltóanyagot beszerző Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet pedig 194 381 darab vakciánt szállított ki az ÁNTSZ regionális intézeteihez, ők továbbítják azokat az orvosoknak.
Az idei esztendő jelentős eredménye az is, hogy a gyógyító intézményeket fölkereső betegek biztosítotti jogviszonyát kötelező ellenőrizni, ennek hatására 760 ezernél több ember jogviszonyát tisztázták. Az úgynevezett egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők (ez havi 4350 forint) száma az év eleji 119 ezernek a duplájára nőtt. Mindez hozzájárult a tb-járulék bevételek növekedéséhez. A bevételek növekedésének és az EA takarékos felhasználásának eredményeként keletkezett 25 milliárd forintos maradványt szétosztották a kórházak és szakrendelők között.
A miniszter elmondta azt is: az OEP gyógyszer-gazdálkodásának eredménye, hogy az idén 746 orvosság ára átlagosan 13 százalékkal csökkent, így maradt pénz az új készítmények beszerzésére. Másfél év alatt 47 új hatóanyag támogatását fogadta be a biztosító. A gyógyászati segédeszközök palettája 195 korszerű termékkel bővült, s a háziorvosok hosszabb időre írhatnak föl bizonyos eszközöket.
Megkezdték az európai uniós források szétosztását is. A kistérségi járóbeteg-szakellátó központokra kiírt pályázaton 16, a leghátrányosabb helyzetben lévő nyertest hirdettek, 25 milliárd jut e terület fejlesztésére. Hét kórház járóbeteg-szakrendelőjére pedig 6,4 milliárd forintot fordítanak. Legkésőbb januárban adják át a hetedik, Szentesen épülő légimentő-bázist, ezzel teljessé válik az ország lefedettsége.
Vojnik Mária államtitkár arról tájékoztatott, hogy a Regionális Operatív Programok keretein belül közel 8 milliárd forintra pályázott 353 alapellátási szolgálat, cél az egészségházak kialakítása és fejlesztése. Eredményhirdetésre jövő év első hónapjaiban kerül sor. Elmondta azt is, hogy a kormány döntött az uniós forrásból finanszírozott elektronikus TAJ-kártya bevezetéséről. A kártyák megtervezése és az intézményi fogadóhelyek kialakítása 17,5 milliárdba kerül, az éves karbantartás, a kártyacsere és a működtetés 1,5-2 milliárd forint lesz, ami két év alatt megtérül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.