Az EMFESZ közölte azt is, hogy vállalná a cég működéséhez szükséges forgótőke biztosítását is, illetve két héten belül elindítaná a termelést. A közlemény szerint az EMFESZ a Péti Nitrogénművek korábbi földgázbeszállítójaként jelentős tapasztalatokkal rendelkezik a vállalat működése során fellépő földgázigény nagyságrendjével kapcsolatosan, s ennek birtokában a társaság vállalja a Nitrogénművek folyamatos földgázellátását is.
A közöltek szerint, amennyiben az EMFESZ a Péti Nitrogénművekben tulajdonrészhez jut, garantálja a magyar gazdák és termelők műtrágyaellátását, valamint azt, hogy a - Nitrogénművek árképzési rendszerének felülvizsgálata mellett - csökkenti a műtrágya árát. Az EMFESZ közölte azt is, hogy amennyiben vállalt kötelezettségeit nem tartja be, megszerzett tulajdonrészét 1 forintért a Magyar Államra ruházza át.
Az EMFESZ a tervek szerint a Péti Nitrogénművek igazgatótanácsába a következő három évben helyet adna a Magyar Fejlesztési Bank és Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium képviselőjének, s vállalja, hogy a parlament illetékes bizottsága előtt folyamatosan beszámol a Nitrogénművek helyzetéről és a magyar műtrágyagyártás várható fejleményeiről.
A Nitrogénművek könyvvizsgálatát az EMFESZ nemzetközi könyvvizsgáló irodára bízná. Az EMFESZ közleménye szerint tulajdonosi szerepvállalása nem érintené a Nitrogénművek menedzsmentjének és munkavállalói szerkezetének összetételét. Az EMFESZ a fentiekkel kapcsolatos szándéknyilatkozatát az illetékes minisztériumok és az ügyben érintettek részére eljutatta. A társaság, közleménye szerint, azért vállalja mindezt, mert képes a Nitrogénművek működésének helyreállítására és a műtrágyagyártás folyamatosságának - állami kezességvállalás nélküli - megoldására úgy, hogy az ne az adófizetők pénzét terhelje. A Nitrogénművek Zrt. október végén jelentette be, hogy leállítja a termelést, alapvetően azért, mert a nemzetközi pénzügyi világválság hatásai elérték műtrágyapiacot is. A magyar vevők forráshiánya miatt a műtrágyavásárlás rendkívül alacsony szintre csökkent, a nemzetközi piacokon pedig zuhantak a műtrágyaárak. Ugyanakkor az elmúlt évben a nitrogénműtrágya-gyártás alapanyaga, a földgáz ára soha nem látott szintre emelkedett.
A magyar kormány december közepén jelentette be, hogy állami támogatást ad a Nitrogénműveknek ahhoz, hogy a gyárban tovább folyhasson a műtrágya előállítása. Az állam egy legfeljebb 56 millió eurós beruházási hitel mögé tett állami garanciát, továbbá a gyár működéséhez szükséges anyagok - például gáz - beszerzéséhez nyújtott, legfeljebb tízmilliárd forintos banki hitelhez adott 80 százalékos állami kezességvállalást.
A kormány szigorú feltételeket szabott a hitelnyújtáshoz és a kezességvállaláshoz egyaránt. Így a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. teljes körű jelzálogjogot jegyeztethetett be első helyen a péti Nitrogénművek ingatlanjaira és termelőeszközeire is. Továbbá a társaság tulajdonosai részvénypakettjük 76 százalékát kötelesek voltak letétbe helyezni a Keller Zrt.-nél, s emellett opciós szerződésben kikötötték, hogy amennyiben a cég nem tudná fizetni hiteleit, úgy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. egy forintért tulajdonosa lehet a cégnek. A biztosítékok közé tartozik az is, hogy az MFB Zrt. a péti Nitrogénművek igazgatóságába a hitel futamidejére két tagot jelölhet. A két tag közül az egyiknek ellenjegyzési joga lesz százmillió forint feletti ügyleteknél. Ugyanakkor január eleji sajtóhírek szerint továbbra sincs érdemi előrelépés a péti Nitrogénművek Zrt.-nél a nitrogénműtrágya-gyártás újraindításával kapcsolatban, mivel a Magyar Fejlesztési Bank még nem bírálta el az újrainduláshoz szükséges földgáz vásárlására vonatkozó, tízmilliárd forintos forgóeszközhitel-kérelmet. Karsai József szocialista képviselő korábban úgy nyilatkozott, hogy a cég hétfőig át tudja venni az MFB-től a hitelszerződést, amelynek aláírása után megkezdődhet az alapanyagok beszerzése, és újraindulhat a gyár. Az újraindítás legkevesebb tíz napot vesz igénybe, így legkorábban január végétől termelhet a gyár. A Veszprém megyei cégek 100-as 2006. évi toplistáján a péti Nitrogénművek Zrt. 48 milliárdos nettó árbevétellel a harmadik helyen állt. A Bige Holding csoporthoz tartozó, 1990-ben Nitrogénművek Zrt. néven újjáalakult társaság termékpalettáján a legnagyobb súllyal a nitrogénműtrágyák - ammóniumnitrát, Pétisó, karbamid, nitrosol -, valamint az ipari célú vegyi termékek és gázok gyártása szerepel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.