BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csavart egyet a srófon a Gazprom

"Igazi" piaci árat, ezer köbméterenként 450 dollárt kért vasárnap délután a Gazprom a Naftohaztól, így akarván partnerét tárgyalóasztalhoz kényszeríteni.

Nem, hogy a korábban ajánlott 225 dolláros, majd 250 dolláros ezer köbméterenkénti árral, de még később piaci szintűnek mondott 418 dollárral sem éri már be a Gazprom Ukrajnában. Ezer köbméterenként 450 dollárt, vagyis valóban európai szintű árat akar, érkezett lapzártánk után a hír. Alekszej Miller, a Gazprom vezére ezzel arra reagált, hogy számos ponton nem tud megállapodni Ukrajnával gázügyben, ráadásul Ukrajna az eddiginél magasabb tranzitdíjat is akar. Az AP idézi Millert, aki szerint a magas ár talán visszakényszeríti az ukránokat a tárgyalóasztalhoz.

Keleti szomszédunk január 1.-je óta nem kap gázt a Gazpromtól, így saját termelésére és betárolt tartalékaira támaszkodik. Jó eséllyel - mint 2006 elején – hozzá kellett nyúlnia a trazithoz is. Romániának már bevallottan 32 százalékkal kevesebb gázt küld, Lengyelországban 11, Bulgáriában 15, Csehországban 5 százalékkal esett a beérkezett mennyiség és némi mínuszról számolt be Németország és Törökország is. Miközben a Gazprom bejelentéseiben Magyarország is folyamatosan a kevesebb gázt kapó országok között szerepel, hazai részről ezt nem erősítették meg. A nem, vagy csak késleltetve érződő gázhiány oka az is lehet, hogy a Gazprom megnövelte az európai és törökországi vevőinek küldött gázmennyiséget.

Egy kis politika

Az AP szerint a tárgyalásokra rányomja a bélyegét Moszkva és a nyugat-barát ukrán vezetés megromlott viszonya. Kijev azzal is magára haragította Oroszországot, hogy a NATO-hoz közeledik, s hogy Grúziát támogatta az orosz-grúz háborúban. Az EU nem kíván aktívan beszállni az ügy rendezésébe, de hétfőn Brüsszelben válságtanácskozást tart a kérdésben. Nyilván nincs köze az történethez, de a Kyiv Post a gázhírek közé illesztve beszámol, hogy egy vasárnapi orosz döntés szerint Oroszország világszerte minden baráti kikötőben folyamatosan hadihajókat akar állomásoztatni. Forrása, a RIA Novosztyi a szomáliai kalózok elleni védekezést és a flotta szíriai vizeken való használahtóságát emeli ki. Nemrég, sok év után először egy kubai kikötőből is kifutott egy orosz cirkáló, közben Moszkva már tágyal Grúzia orosz-barát tartományával, Abháziával egy ottani hadikikötő létesítéséről.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.