BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázhelyzet Európában: didereghet az egész kontinens

Töb hazai termelővállalat leállt, mások olajat tüzelnek gáz helyett, mert nem érkezik orosz gáz. Európa nagy része sem jut orosz gázhoz, a meghozott intézkedések függenek az adott ország orosz gáztól való függésén. Semmi híre, hogy lezárulna a gázstophoz vezetett orosz-ukrtán vita. Hamarosan helyzetképet ad az E.On és az FGSZ.

Magyarországra Ukrajna felől egyáltalán nem érkezik gáz, Ausztria felől még csordogál. A magyarországi gázfelhasználás mintegy 70 százaléka származik Oroszországból. A kereskedelmi tárolókból a maximális ütemben veszi ki a gázt az E.On Földgáz Storage, a biztonsági készletekhez még nem kellett nyúlni, a Mol Nyrt. pedig megnövelte belföldi termelését. A tárolókból több héten át kielégíthetők a hazai igények, ugyanakkor szükségessé vált a lakossági ellátást közvetlenül nem szolgáló termelés visszafogása. Tegnap este életbe lépett az ötfokozatú gázkorlátozás első, ma reggel a második szintje is. Több vállalat – például a Suzuki, a Tondach, a Wienerberger – leállította termelését. Az erőművek és sok más vállalat, mint a ferihegyi repülőtér is – átálltak gázról olajra. A távfűtés nincs veszélyben. A szintén szorosan a lakossági alapellátáshoz kötődő élelmiszeripari vállalatok a korlátozás utolsó előtti csoportjába tartoznak, a lakosság a legutolsóba.

Ausztria egyáltalán nem kap gázt Ukrajna felől. Az ország gázellátása 52 százalékban függ az orosz szállításoktól. Gáztartaléka 1,75 milliárd köbméter, ez a háztartások háromhavi ellátására elég.

Németország ban jelentősen leesett a Csehországon keresztüli, Ukrajna felőli import, konkrét számot nem mondtak. Az orosz gáz aránya 40 százalékos a német energiaellátásban. Ha az átlaghőmérséklet tartósan nulla fok alatt marad, ellátási zavar várható.

Olaszországban éjjel 1 órától jelentős zavarok vannak TAG vezetéken keresztüli gázimportjában. Olaszországba Ausztria felől érkezik az orosz gáz, amely a teljes import 31 százaléka, normál esetben napi 60 millió köbméter. Olaszországnak több hétre elég gáztartaléka van, nem tartanak ellátási zavartól. Az ország a 2006-os gázválság óta diverzifikálta gázimportját és megnövelte tárolókapacitásait is.

Franciaország gázbevitele kedden több mint 60 százalékkal esett. A francia gázigény 15 százalékát elégítik ki orosz importból.

Csehország szerda éjjel óta egyáltalán nem kap orosz gázt.

Szlovákia sem kap gázt, szükségállapotot hirdettek.

Bosznia egyáltalán nem jut orosz gázhoz a magyarországi tranzit kényszerű leállítása miatt. Az ország szintén erősen függ az orosz szállításoktól, gázkészlete nincs.

Szerbia sem kap gázt, gázigényének 92 százaléka – Magyarországon keresztül – Oroszországból származik. 100 millió köbméter készlete van, ez 10 napra elég.

Bulgária már kedd óta nem kap orosz gázt Ukrajna felől. A 96 százalékban oroszgáz függő országban már tegnap csökkentették az ipari termelést, ma pedig leállították a fűtőolaj exportot.

Lengyelország szerda óta nem jut orosz gázhoz, amelytől 60 százalékban függ. Korlátozzák az ipari nagyfogyasztók gázfelhasználását.

Szlovénia az éjfél óta nem kap orosz gázt. Gázfelhasználásának 55 százaléka származik Oroszországból. A belföldi ellátás zavartalan.

Horvátországban kedden délután állt le az orosz import, amely az ellátás mintegy 60 százalékát adja a saját termelés mellett.

Törökország nem kap orosz gázt Ukrajna felől, de az orosz szállító megnövelte a Kék Áramlat gázvezetéken a törökországi szállítást, számadatok nem érkeztek.

Görögországba sem jut kedd óta orosz gáz, Törökország felől viszont a szokásos mennyiség érkezik. Macedóniába egyáltalán nem jut orosz gáz, az egyetlen importútvonal Ukrajnán keresztül vezet.

Románia sem jut orosz gázhoz, de tárolóiból kielégíti az igényeket. Az orosz importtól egyébként is csak 35 százalékban függ, a többit saját termelésből elégíti ki.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.