A Nemzeti Hírközlés Hatóság (NHH) és a GKIeNet-nek részben a Hatóság adataira támaszkodó felmérése leszögezi: Magyarországon 2007 és 2008 között dinamikusan fejlődött a mobilinternet-használat. A részleteket tekintve azonban a kép nem teljesen világos. Ami az NHH adatai alapján biztosnak tekinthető: 2008-ban a szélessávú előfizetők száma 1 millió 607 ezer 295.
A mobilinternet előfizetések száma 2008-ban 400 597. 2007 és 2008 második negyedévét összevetve megállapítható, hogy egy év alatt a növekedés 117,7 százalék. Ez világosan mutatja a mobilinternet erőteljes terjedését, a gond az, hogy – mint azt a VGO által megkérdezett mobilszolgáltatók is hangsúlyozzák: az NHH az új SIM-kártyák mennyiségének növekedését figyeli. Ugyanakkor vélelmezhető, hogy a mobilinternet esetében az új előfizetések tekintélyes (ha nem túlnyomó) része a már forgalomban lévő SIM-kártyákhoz kötődik. 2008 novemberében a SIM-kártyák száma elérte a 10,77 milliót, az elemzők szerint ez azt jelenti, hogy a piac ebből a szempontból gyakorlatilag telített.
A széllesávú internet méréséhez szükséges a kategória pontos definíciója. Az NHH méréseikor a 144 Kbit/s-os sebességet jelöli meg minimumként. Méréseik szerint a szélessávú előfizetések összességét tekintve is a 144-256 Kbit/s a legjellemzőbb sebesség. A mobilinternet szempontjából a meghatározás kiemelten fontos. A külön havidíjért megrendelhető adatcsomagok között találunk 30 Mbyte-os opciót. A havi 30 Mbyte letöltését lehetővé tevő csomag pedig nem tekinthető internetezésre valóban alkalmasnak – mondta el Török Péter, a Vodafone szélessáv-vezetője.
Mire és hogyan használják tehát az egyre növekvő számú előfizetéseket a magyarországi mobilinternetezők? Az NHH statisztikai adatbázisában a legfrissebb, 2007-es adatokból kiindulva megállapítható, hogy a WAP, vagyis a grafikus információk továbbítását nem biztosító "ős-mobilinternet" használata elenyésző szerepet kap. Ez világosan kiderül, ha összevetjük a teljes GPRS forgalmaz a WAP forgalommal. Vagyis már 2007-ben jóval többen választották a "valódi böngészést". Hasonlítsuk össze az egyes szolgáltatók GPRS felhasználóinak számát az adott szolgáltató éves GPRS adatforgalmával. Megállapítható, hogy az egy előfizető által letöltött adatmennyiség ekkor, 2007-ben jelentősen eltért a szolgáltatótól függően. A Pannon GPRS felhasználói ebben az évben átlag 12,11 GByte-ot töltöttek le, a Magyar Telekomnál a szám 6,71 Gbyte, a Vodafone-nál mindössze 1,17 Gbyte.
Leszögezhetjük, hogy a hazai felhasználók szeretnének minél nagyobb adatmennyiséget letölteni, de mennyire alkalmas erre a mobilinternet, amelynek hátránya, hogy – szemben a fix előfizetésekkel – a szolgáltatás nem egyenletes, azt ugyanis "a természetes vagy az épített környezet sajátosságaiból fakadó akadályok, például a bázisállomástól számított távolság, vasbeton-szerkezetek árnyékolása befolyásolják" – tájékoztatott Majorosi Emese, a Pannon sajtó- és információs igazgatója. A Pannon jelenleg 365 településen teszi elérhetővé a mobilinternet szolgáltatást, azt azonban nem tudhattuk meg, hogy ennek mekkora része tartozik a legfejlettebb, HSDPA vagy EDGE kategóriába. "Tény, hogy a lakossági csomagok egyelőre nem feltétlenül alkalmasak folyamatos multimédiás, illetve fájlcserélő vagy fájlmegosztó alkalmazások kiszolgálására" – közölte Majorosi Emese, leszögezve, hogy az infrastruktúra fejlesztése folyamatos.
A Vodafone tájékoztatása szerint 238 településen teszi elérhetővé a szélessávú internetet, ami – mint mondják – hatvan százalékos lefedettséget jelent. Török Péter ugyanakkor hozzáteszi: ha azokat a településeket is beszámítanák, ahol csak kis mértékben elérhető a mobilinternet, a szám 600-700-ra emelkedne.
Célszerű tehát a mobilinternet előfizetés megvásárlása előtt tájékozódni arról, hogy az adott szolgáltató lefedi-e az általunk látogatott településeket, és ha igen, mivel. Megkülönböztetünk ugyanis kültéri és beltéri lefedettséget – nem mindegy, hogy csak a kertben vagy az ablakon kilógva tudunk-e internetezni vagy a dolgozószobában is.
A Vodafone interaktív, részletesen paraméterezhető lefedettségi térképpel dolgozik, amelyen a jelenlegi és a tervezett szolgáltatási terület is látható és kistelepülési méretig pontosan kereshető. A T-Mobile a 3G/HSDP lefedettséget jelöli térképén, megkülönbözetve a kül- és beltéri elérési lehetőséget. A térképen csak a nagyobb települések nevei láthatóak. A Pannon több térképen mutatja be a mobilinternet-, az EDGE- és a HSDP elérést. Mivel a térképek egyszerű képként jelennek meg, az adatbázis nem kereshető és csak a nagyobb városok segítenek az eligazodásban.
A jövőt illetően a Vodafone úgy látja, a jelenlegi, a fix internet-előfizetést kiváltó használat mellett emelkedik majd az olyan felhasználók száma, akik a mobilinternetet kiegészítő lehetőségként veszik igénybe. Török Péter szerint a mobilinternet-előfizetések a számítógépek számának várható, tíz százalékos emelkedésénél is nagyobb mértékben növekednek majd. Bizakodó a Pannon is: véleményük szerint a recesszió miatt lassuló gazdaság mellett felértékelődnek az innovatív megoldások, a cég ezért a mobilinternet-piac bővülésére számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.