BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs rangja a véradásnak, sürgető a változtatás

Hazánk lakosságának öt százaléka ad vért rendszeresen, ami éppen eléri a biztonságosnak mondható minimumszintet. A véradás reklámozásáért fizetni kell, jutalmazással csábítana az OVSZ főigazgatója.

Hazánkban a lakosság öt százaléka rendszeres véradó, Csongrád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Győr-Moson-Sopron, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az arányuk meghaladja az öt százalékot. Ezzel szemben Pest megyében rendkívül kevesen adakoznak. A rohanó életmód mellett a szakemberek ezt azzal magyarázzák, hogy a fővárosban nem engedik el a munkából az adakozni vágyókat. Mivel a vérvétel után fél napig tilos a fizikai munkavégzés, egyes hivatások esetében fél nap szabadságot kellene biztosítania a munkáltatónak, ám ennyi szabadidőt szinte sehol sem adnak a nemes célra.

Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) főigazgatója, Miskovits Eszter szerint a véradás reklámozását nem tudják közérdekű társadalmi hirdetésként "eladni", így nincs esélyük arra, hogy televíziócsatornák segítségével növeljék az adakozók számát. Ma már a rendkívül magas áron elkészített plakátokra is egyre kevesebb pénz jut, miközben az állandó véradóbázis elöregszik, az új donorok száma pedig egyre alacsonyabb. 2007-ben például csupán 16 000 fiatalt sikerült bevonni az adakozók körébe, míg a kétezres évek elején előfordult a harmincezres szám is. Az OVSZ szeretné elérni, hogy több figyelmet szenteljenek a véradók jutalmazásának. Arra tettek javaslatot a kormánynak, hogy duplázzák meg a véradók kalóriajuttatását. Ennek értelmében az étkezési utalványok összegét ötszázról ezer forintra emelnék. Az egészségügyi tárca tájékoztatása szerint erről azonban még nem született döntés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.