A hozamemelkedés lassulása a befektetési piac kisebb mértékű fellendülésével fog párosulni, ennek ellenére az alacsonyabb ingatlanárak és csökkenő volumenű befektetések hatására az európai tranzakciók összege valószínűleg így is valamennyivel kisebb lesz, mint 2008-ban – várhatóan 100 milliárd euró körül fog alakulni. A tanulmány rámutat arra, hogy összességében a hozamok emelkedése és az ingatlanárak csökkenése folytatódni fog, amely közelebb viszi a piacokat a reális értékhez, kedvező lehetőséget biztosítva a likvid, tőkeerős befektetőknek. Az elsődleges befektetési célpontok továbbra is stabil bérlőkkel rendelkező, hosszú távra bérbeadott ingatlanok lesznek.
Az alacsony likviditás és a kevés számú befektetési termék miatt ugyanakkor korlátozott lehetőség fog kínálkozni olcsó befektetési termékek megszerzésére. Viszonylag kevés konkurenciával fognak szembesülni azok a befektetők, akik tőkeerejüknél fogja jelenleg képesek ingatlant vásárolni, valamint a piacon kívüli tranzakciók közül is válogatni tudnak. A DTZ véleménye szerint – a rövid távú értékcsökkenés veszélye ellenére – ezek jó befektetések lesznek, hiszen hosszú távon a befektetési termék értékének növekedésére lehet számítani, és ebben a periódusban már a konkurencia is meg fog jelenni.
A DTZ szakértői szerint a 2007 augusztusában kezdődő pénzügyi válság negatív gazdasági hatásai Európában 2009-ben fognak tetőzni. Európa legnagyobb gazdaságait már elérte, vagy hamarosan eléri a recesszió, amely az év első felében tovább mélyül.
A lakó- és kereskedelmi ingatlanpiaci buborék kipukkanásában leginkább érintett országok – mint Írország, Spanyolország és az Egyesült Királyság – számíthatnak a legnagyobb gazdasági visszaesésre, ugyanakkor Görögország és Portugália is sebezhetőnek bizonyulhatnak növekvő államadósságuk és az eurózónán belüli csökkenő versenyképességük miatt. Közép-Kelet-Európa azon országai számára is elkerülhetetlen a jelentős korrekció, amelyeknek magas a külföldi finanszírozási igényük; a régió egészének növekedésére negatív hatást fog gyakorolni az Eurozóna exportkeresletének csökkenő tendenciája.
Összességében elmondható, hogy egy újabb nehéz év elébe nézünk, amelyet a befektetési piacok korrekciója jellemez, kiegészítve a bérlői piacoknak a hitelválság továbbgyűrűzése által előidézett gyenge teljesítményével. A DTZ szakértői mindazonáltal úgy vélik, hogy a tőkeerős befektetők meg fogják találni számításukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.