BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kávékarikák tehetik olcsóbbá a lapostévéket

Legyen akár LCD, akár plazma, a laposképernyős televíziók gyártásának egyik fázisa bonyolult és költséges – de nem biztos, hogy ez sokáig így marad. Egy szingapúri tudósnak a kiömlött kávé által formált karikák adtak ötletet arra, hogy tehetné gazdaságosabbá a képernyők gyártását.

A lapostelevíziók mindkét fajtája esetében a képcsövet egy rendkívül átlátszó és jól vezető, úgy nevezett ITO réteggel vonják be. az LCD-k esetében a réteg elektródaként szolgál, míg a plazma készülékeknél a mágneses mezőt tartja kordában. Ezt a különleges felületet azonban csak vákuum szobába, tökéletesen tiszta körülmények között lehet felvinni, ezért ez a fázis emeli a késztermék árát – írja  New Scientist.

Ivan Vakarelski a szingapúri Institute of Chemical and Engineering Sciencesnek dolgozik és különleges gondolata támadt, miután kiöntötte a kávéját. Amikor a folyadék kiömlik, a párolgás a szélekre viszi a kávé részecskéket, ez hozza létre a jellegzetes karikát. Vakarelski arra gondolt: ha ezt a technikát más anyagokon is használja, könnyebben hozhat létre nanométerű vezető réteget.

Ő is társai már végre is hajtottak egy sikeres kísérletet, amelynek során 20 nanométeres arany részecskéket irányítottak párolgással apró formákba, így azok a felület megszáradása után nanohálózatot alkottak. Vakarelski úgy nyilatkozott: ez a háló finomabb a pókhálónál és szintén jó vezető. A csapat egy pár négyzetcentiméteres felületen tesztelte az eljárást és úgy vélik, más technológiákkal ellentétben ez könnyen alkalmazható nagyobb léptékben is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.