A lapostelevíziók mindkét fajtája esetében a képcsövet egy rendkívül átlátszó és jól vezető, úgy nevezett ITO réteggel vonják be. az LCD-k esetében a réteg elektródaként szolgál, míg a plazma készülékeknél a mágneses mezőt tartja kordában. Ezt a különleges felületet azonban csak vákuum szobába, tökéletesen tiszta körülmények között lehet felvinni, ezért ez a fázis emeli a késztermék árát – írja New Scientist.
Ivan Vakarelski a szingapúri Institute of Chemical and Engineering Sciencesnek dolgozik és különleges gondolata támadt, miután kiöntötte a kávéját. Amikor a folyadék kiömlik, a párolgás a szélekre viszi a kávé részecskéket, ez hozza létre a jellegzetes karikát. Vakarelski arra gondolt: ha ezt a technikát más anyagokon is használja, könnyebben hozhat létre nanométerű vezető réteget.
Ő is társai már végre is hajtottak egy sikeres kísérletet, amelynek során 20 nanométeres arany részecskéket irányítottak párolgással apró formákba, így azok a felület megszáradása után nanohálózatot alkottak. Vakarelski úgy nyilatkozott: ez a háló finomabb a pókhálónál és szintén jó vezető. A csapat egy pár négyzetcentiméteres felületen tesztelte az eljárást és úgy vélik, más technológiákkal ellentétben ez könnyen alkalmazható nagyobb léptékben is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.