A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a leépítés az utolsó megoldási lehetőség, a cég megpróbál munkahelymegtartó pályázatokra jelentkezni, tervezik a négynapos munkahét bevezetését is, és évközi leállásra is sor kerülhet.
A vállalat rendelései az utóbbi hónapokban oly mértékben visszaestek, hogy a már bevezetett költségcsökkentő intézkedések ellenére önerőből nem tud úrrá lenni a problémákon, ekkora létszámot nem tud fenntartani - fejtette ki a vezérigazgató. Ivanics János elmondta, hogy a vállalat sok pénzt fordított dolgozóinak képzésére, és sajnálná, ha meg kellene válni tőlük. Bízik abban, hogy sikerül áthidaló megoldást találni, és amennyiben elindulnak az új megrendelések, a vállalat ismét növekedési pályára állhat. Hozzátette, hogy a cég pénzügyi pozíciója erős, de ahhoz, hogy ezt megtartsa drasztikus intézkedésekre van szükség.
Kifejtette, hogy a pénzügyi és gazdasági válság a Linamar mindkét üzletágában, az autóiparban és a mezőgazdasági gépgyártásban is érezteti hatását. Fő európai piacaikon mindenhol visszaesés tapasztalható, a megrendelések csökkenése egyes esetekben akár a 90 százalékot is eléri. A tőzsdén is jegyzett, kanadai tulajdonú Linamar tavaly decemberben még 5 milliárd forint értékű kapacitásbővítő beruházást és ennek nyomán új munkahelyek létesítését jelentette be. Ivanics János ezzel kapcsolatban elmondta, hogy ebből eddig 4 milliárd forintnyi beruházás valósult meg.
Alapvető dolgokban megállapodtunk a dolgozói érdekképviseletekkel. Például abban, hogy felállítunk egy bizottságot (szakszervezet, üzemi tanács és a cég menedzsmentjének a képviselőiből). Ennek az lesz a feladata a következő napokban, hogy a szociális irányelveket kidolgozza. Például szó volt előzetes tárgyalásainkon arról, hogy férj-feleség esetében nem küldjük el mindkettőt - nyilatkozta a vezérigazgató a beol.hu-nak.
Az új gépbeszerzéseket új munkákra alapozták, a géppark most rendelkezésre áll, ám új megrendelés nincs.
A Linamar 2008-ban 31,7 milliárd forint árbevételt ért el, ami 11,3 százalékkal meghaladja az előző évit. Exportból származó árbevétele 17,5 százalékkal 26,3 milliárd forintra nőtt. A belföldi értékesítések viszont 11,2 százalékkal visszaestek. 5,4 milliárd forintot tettek ki. A cég mérleg szerinti nyeresége az előző évhez képest közel 60 százalékos visszaeséssel 712 millió forintra csökkent tavaly. A negyedik negyedévben a társaság 539 millió forintos veszteséget könyvelt el, ami alapvetően egy halasztott adótétel tárgyévi aktualizálásának hatása volt. A társaság működési eredménye 2008-ban 1,7 milliárd forintot tett ki, 15,8 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél. A Linamar részvényeit a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában jegyzik, a papír pénteken 17 forintos erősödéssel, 1.362 forinton zárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.