Főként arab országokból érkező befektetőket és potenciális vendégeket várnak a ma kezdődő budapesti Európai Egészségturizmus Kongresszusra.
A Perzsa (Arab)-öböl országainak döntéshozói, akik az egészségügyi rendszerük hiányosságait a külföldi kezelések teljes finanszírozásával oldják meg, a konferencia keretében alaposan megismerik Magyarország egészségturisztikai kínálatát. Az a cél, hogy a vendégeket ne csupán a klasszikus hungarikumokkal – mint a gulyás és a paprika – vonzzuk hazánkba, hanem olyanokkal is, mint a Pető-módszer.
Walkó Miklós, a Magyar Turizmus Zrt. elnökségének tanácsadója a Világgazdaságnak elmondta, Csehországba és Szlovákiába már régóta érkeznek tehetős arab vendégek, akiknek ellátását az ország biztosítója fizeti, a magyarországi kínálatot azonban nem ismerik. Az eseményre olyan szakértőket is várnak, akik befektetési lehetőséget látnak a hazai egészségturisztikai piacon – hangsúlyozta.
Már több éve folyik az egyeztetés arról, hogy az eddig nemzet-állami kompetenciába tartozó egészségügyben az ambuláns kezeléseknél az Európai Unión belül nagyobb szabadságjogokat kapjanak a biztosítottak – tette hozzá a szakember. Erről 2008-ban az unió egészségügyi biztosa törvényjavaslatot terjesztett be, nemzeti oldalon azonban nagy az ellenállás: Németországban magas színvonalú és jelentős tapasztalatokon alapul a gyógyturizmus. Ha mindenki tömegével az olcsóbb megoldást választaná, több ezer munkahely kerülne veszélybe – magyarázza.
Nagy-Britanniában a közelmúltban ajánlotta fel az állami biztosító, hogy ha az ügyfelek úgy látják, akár külföldi kezeléseket is elszámolhatnak – állítja Buda Kornélia, a Telki Kórház Egészségügyi Szolgáltató Kft. marketingvezetője. Bár a magánkórházban eddig nem volt jellemző a közvetlenül az ellátásért Magyarországra utazók kezelése, a jövőben szeretnének az egészségturizmusra is építeni. Buda Kornélia szerint a legtöbben még mindig fogászati szolgáltatásokért jönnek hazánkba, de komoly lehetőségeket rejt a plasztikai és az ortopéd sebészet is.
Becslések szerint a hazai egészségturisztikai piac – a gyógykezelésekkel, kórházi, rendelői szolgáltatásokkal együtt – évente akár a százmilliárd forintot is elérheti. A Global Insight Piackutató Intézet felmérése alapján Németországban ez az összeg már 73 milliárd euróra rúg. A szakemberek előrejelzése szerint 2010-re kétmillió német állampolgár kizárólag az egészségmegőrzés céljából utazik külföldre. Magyarország számára más piacok is tartogatnak lehetőséget: egy szaklap beszámolója szerint 2007-ben mintegy 50 ezer brit utazott külföldre egészségi szolgáltatásért. Az Egyesült Államokban jóval több, 750 ezer állampolgár indult útnak e célból két évvel ezelőtt.
Azt, hogy a külföldiek hol választanak kezelést, nagyban befolyásolja az ország megítélése – hangsúlyozta Nagy Attila, az angol és ír vendégekre specializálódott Perfect Profiles Ltd. budapesti irodájának vezetője. „Még mindig akad olyan vendég, akinek meg kell magyarázni, mi a különbség Budapest és Bukarest között, jól ismeri viszont Csehország kínálatát, tehát nem elég hatékony az országmarketing.” A cég elsősorban fogászati kezelésekre szervez pácienseket, de a soproni Erzsébet-kórházzal együttműködésben egyszerűbb, például egynapos műtéteket is vállalnak. A bővülő vendégkör miatt további, elsősorban budapesti partnerkórházakat keresnek.
A jövő turizmusa
Az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) előrejelzése szerint a demográfiai változások és az öregedő társadalmak miatt az egészségturizmus a jövő turizmuspiacának kiemelkedő ágazatává válik. Egyre több turista akar utazásai során az egészségéért tenni – élvezhető formában mindenféle tilalmak és korlátozások nélkül. A bővülő kereslet azonban csak magas színvonalú egészségügyi háttérrel szolgálható ki, értve ez alatt a rehabilitációs és egyéb, a vendégkörre jellemző beavatkozást igénylő magas kórházi színvonalat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.