Ennek oka, hogy nemcsak a külföldi befektetők jegelték a terjeszkedésüket és az új beruházásaikat a régióban, hanem a belföldi cégek, illetve magánszemélyek zöme is lemondott a válság miatt azon tervéről, hogy új irodát/lakást vásároljon. Ez a megállapítás megerősíti a lapunkban az elmúlt hetekben több cikkben is taglalt trendet és szakértői elemzéseket.
A CPB Magyarországot egyenesen a „legproblémásabb gyereknek” nevezi, szerinte „alig találni olyan régióbéli országot, amelynek ilyen rossz állapotban lenne a gazdasága”. „Nem csak a külföldi befektetők váltak kevésbé aktívvá, a hazai vállalkozások is behúzták a féket” – mondta Robert Hermandinger, a társaság Kelet-Európáért felelős igazgatója. Az irodaházak kihasználatlansága az elmúlt fél évben 12,6 százalékról 14-re emelkedett.
A túlkínálat miatt a budapesti irodapiacon várhatóan előbb indul meg az irodabérleti díjak kényszerű csökkenése, mint azt sok tulajdonos gondolta. Egyes alpiacokon (Dél-Buda, Váci és Üllői út) valószínűleg akár két-három eurót is kénytelenek engedni a bérbeadók, de az biztos, hogy óriási kedvezményeket kell felajánlani, hogy maradjanak azok, akik költözést fontolgatnak.
Budapest belvárosában a prémium kategóriás irodaterület bérleti összköltsége az elmúlt évben több mint 10 százalékkal, összesen 31,60 euró/négyzetméterre emelkedett, ez tartalmazza a bérleti díjat, az üzemeltetési költséget és a bérlő által fizetendő ingatlanadót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.