A nyomtatószerverként is működő (ún.: „print server” funkciókkal felruházott, ezért USB-portokkal épített) vezeték-nélküli (Wifi vagy WLAN) adatátvitellel működő útválasztó (router) telepítésekor újra kell konfigurálni a rendszert, ami az esetek többségében nem egyszerű művelet, gyakorlat, szakértelem kell hozzá. Ráadásul a megbízhatóan működő, és a vezetékes kapcsolathoz hasonló átviteli sebességet biztosító eszközöket nem adják olcsón – és persze a régebben vásárolt, beépített Wifi modul nélküli számítógépeinket is alkalmassá kell tenni a vezetékmentes kommunikációra.
Újonnan vásárolt nyomtatónk vezeték-nélküli használatához azonban több megoldás közül is választhatunk.
Nézzük a legegyszerűbb, és bizonyos szempontból legolcsóbban kivitelezhető verziót.
A vezetékes helyi hálózatnál valamivel gyorsabb (125 Mbps) adatátvitelt biztosító, nyomtató-megosztásra is alkalmas eszközök között egy meglepően kedvező áron kínált modellt is találunk.
A US Robotics 125Mbps MAXg Wireless Router + USB Print server (12 000 forint) bőven elegendő sebességű kapcsolatot kínál, a cég saját fejlesztésű technológiája a szabványban foglaltaknák 50 százalékkal nagyobb hatótávolságot ígér, ami az otthoni, kisirodai igényeket tökéletesen kielégíti.
Hasonló paraméterekkel rendelkezik a kissé drágábban (17 100 forint) beszerezhető Asus WL-520GU Router, amely szintén 4 hálózati számítógép és egy nyomtató közötti vezeték-nélküli kommunikációját ígéri 125 Mbps átviteli sebességgel.
Továbbra is problémát jelenthet azonban, hogy a routertől még mindig USB-kábelen keresztül kapcsolódhatunk a nyomtatóhoz – tehát a nyomtató helyhez kötöttsége megmarad, a printert nem el szabadon helyezhetjük az irodában vagy a lakásban. Gondolnunk kell arra is, hogy a WiFi képességekkel nem rendelkező asztali vagy hordozható számítógépeinket alkalmassá kell tenni a „drótmentes” adatcserére.
Wifit a nyomtatónak!
Létezik azonban egy praktikus és nem is költségigényes megoldás. Változatlanul hagyjuk a vezetékes kapcsolattal kiépített helyi hálózatot (tehát nem veszünk új routert!), de számítógépeinket felkészítjük a Wifi kommunikációra. Ezzel egy időben az új nyomtatóhoz csatlakoztatunk egy WiFi jelek fogadására alkalmas egységet.
A művelettel egyébként több más bővítési lehetőséget is nyerünk. A külső Wifi-eszközzel kibővített nyomtató ugyanis felkínálja, hogy például a wifis modullal épített digitális fényképezőgéppel (egyes Nikon, Canon és Sony modellek), vagy PDA-val is közvetlenül nyomtathatjuk ki fotóinkat vagy dokumentumainkat. Ennél a megoldásnál ugyanis közömbös, hogy vezetékes vagy wifi helyi hálózatot használunk, hiszen a fényképezőgép (vagy a PDA) nem a helyi hálózaton, hanem a Wi-Fi-kapcsolaton keresztül közvetlenül „szólítja meg” a nyomtatót.
Ezek után nem marad más feladatunk, mint a nyomtatóhoz kapcsolni a Wifi jelek fogadására alkalmas eszközt. A Nikon által megjelentetett Nikon PD-10 Wifi adapter (12 750 forint) bármely PictBridge-kompatibilis nyomtatóhoz hozzákapcsolható a printer USB-portján keresztül. Ezt a kiegészítőt eredetileg a saját WiFi fényképezőgépeihez fejlesztette a gyártó, de a PictBridge-szabványnak köszönhetően más típusú digitális fényképezőgépekről is közvetlenül kinyomtathatók a felvételek. A készülék érzékenysége pontosan megfelel a felhasználási céloknak: legfeljebb 40 méteres hatósugara bőven elegendő – ha ennél nagyobb lenne, akkor a zavarás kizárása jelenthetne plusz-feladatot. Mivel ez a modul nem valamelyik számítógép USB portjához kapcsolódik (tehát onnan nem kaphat tápfeszültséget sem), ezért energiaellátását 2 darab 1,5 voltos elemmel kell biztosítanunk.
USB-porthoz csatlakoztatható wifi adapterek
Mindkét említett esetben szükséges, hogy régebbi asztali számítógépeink és noteszgépeink adatátviteli képességeit wifivel bővítsük.
Legegyszerűbben egy USB-portba illeszthető adapterrel oldható meg a feladat. (Az asztali számítógépek bővítéséhez vásárolhatunk ugyan némileg olcsóbb PCI-kártyákat is, de a macerás beépítésnél sokkal egyszerűbb, ha az egyik USB-csatlakozót „feláldozzuk” erre a célra. Amennyiben mindegyik USB-portunk foglalt, akkor 2-3000 forintért vásárolhatunk az USB-kaput megnégyszerező USB-servert is.)
Az USB-porthoz illeszthető eszközök 3500-4000 forint között kaphatók (LevelOne WNC-0305USB, Netgear WG111, D-Link DWL-G122), ezek a kiegészítők azonban viszonylag lassú adatátvitelt (54 Mbps) tesznek lehetővé, hatósugaruk (30-40 méter) a válaszfalak okozta árnyékoló-hatás miatt csak egy közepes lakás vagy irodában elegendő.
Szerencsére az újabban megjelent, de már nagyobb átviteli sebességgel működő adapterekért sem kell jelentősen többet fizetni. A D-LINK DWL-G132 USB 2.0 (6 700 forint) 108 Mbps átviteli sebességgel működik, de némi türelemmel akár 300 Mbps értéket ígérő eszközt (TP-Link TL-WN821N, 5 870 forint) is találhatunk a kínálatban.
A lényeg, hogy minél nagyobb átviteli sebességű Wi-Fi adaptert válasszunk, hiszen ez a fogadó-egységnél is fontos paraméter lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.