BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több pénz, még több lehetőség

Számtalan forráslehetőség közül válogathatnak a vállalkozások Magyarországon. Ezeknél a globális gazdasági válság miatt egyértelműen előnyt élveznek a munkahelymegtartó projektek. A különböző pályázati, hitel- és tőkekonstrukcióknál együttesen 1400 milliárd forint áll rendelkezésre.

Például az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 500 milliárd forint érhető el. Csupán a Gazdaságfejlesztés operatív programban (GOP) nyolc európai uniós támogatású felhívást, és a Közép-Magyarország operatív programban (KMOP) három tükörkiírást hirdettek meg 2009 eddig eltelt időszakában, összesen 86,75 milliárd forint kerettel.

Ezek a korábbiaknál lényegesen kedvezőbb feltételekkel kínálnak vissza nem térítendő támogatást a munkahelyeiket a gazdasági válság közepette is megtartani igyekvő hazai vállalkozásoknak komplex technológiafejlesztésre, vállalati innovációra, beszállítói tevékenység elkezdésére vagy bővítésére, illetve magas foglalkoztatási hatású projektek megvalósítására. A támogatásban részesülő vállalkozásoknak nem kell jelentős árbevétel-növekedési vállalást tenniük, elegendő az árbevétel stabilizálását vállalni, illetve ezt is kiválthatják azzal, ha vállalják, hogy megtartják dolgozói létszámukat. Emellett növekedtek az igénybe vehető támogatások arányai, és a nyertes pályázók szerződéskötés után automatikusan hozzájuthatnak a megítélt támogatás 40 százalékához, előleg formájában.

A mikro-, kis- és közepes vállalkozások tőkehelyzetének javítását szolgálják a Magyar Fejlesztési Bank hitelkonstrukciói, valamint a mikro-, a beruházási, a forgóeszközhitel, együttesen 408,6 milliárd forintos kerettel, ezenkívül az Új Magyarország hitelgarancia és kockázatitőke-alap programjai 63,2 milliárddal, és az Új Magyarország vidékfejlesztési program 400 milliárddal.

További jó hír, hogy megduplázódott, egyről két százalékra nőtt a Széchenyi kártya kamattámogatása. Ez a döntés is része a válság hatásainak mérséklését szolgáló kormányzati intézkedéseknek. A kamattámogatás tízmillió forintig a felhasznált hitelösszegre és a 2009. december 31-ig átadott kártyákra vonatkozik. Tehát az a vállalkozás is megkapja a támogatást a legfeljebb tízmillió forintra, akinek magasabb, akár 25 milliós hitelkerete van. Ennél a konstrukciónál a megduplázott kamattámogatásra a keret plusz kétmilliárd forint.

Újdonság a 26 milliárd forinttal rendelkező japán–magyar kockázatitőke-alap. Az MFB és a japán SBI Holdings közös konstrukciójának 100 millió euró a kerete. Ebből átlagosan öt-hét millió eurós befektetést kívánnak végrehajtani a kis- és középvállalkozói szektorban.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.