A polgármester kinevezését a képviselő-testület egyoldalú intézkedésével nem változtathatja meg – szögezte le a Legfelsőbb Bíróság (LB) a következő perben.
A település főállású polgármesterének munkaidejét és illetményét is jelentősen csökkentette a képviselő-testület. Ezt azzal indokolta, hogy a polgármester már nem látja el a faluház vezetői feladatait, amelyeket korábban – és egy idő óta egyébként díjazás nélkül – végzett, valamint bizonyos – köztük a szennyvízberuházással kapcsolatos – többletteendői is megszűntek.
A polgármester a munkaügyi bírósághoz fordult, amely megállapította, hogy heti munkaideje 40 óra és illetménye 245 ezer forint. Ítéletének indoklásában rámutatott: a vonatkozó törvények értelmében a képviselő-testület és a munkáltatói jogkör gyakorlója a felperes kinevezését egyoldalúan nem módosíthatja akként, hogy csökkenti a munkaidejét és a fizetését is. A javadalmazás mérséklésére az sem ad lehetőséget, ha a polgármesteri tisztség fennállása alatt megváltoznak a munkaterhek – állt többek között az indoklásban. A másodfokú ítélkező fórum az ítéletet helybenhagyta. Sem a munka törvénykönyvének sem a köztisztviselői törvénynek a munkaszerződés és a kinevezés közös megegyezéssel történő módosítási szabályai nem alkalmazhatók a polgármesteri foglalkoztatási jogviszonyban. Így a közvetlen választással létrejövő tisztség esetében sincs mód közös megegyezéses módosításra, nemhogy egyoldalú változtatásra.
Az alperes az LB-től kért felülvizsgálatot. Álláspontja szerint a polgármesteri tisztség betöltésének módját a képviselő-testület a megbízás időtartamán belül egy esetben az érintett egyetértésével megváltoztathatja, így nem valós, hogy a kinevezést követően a jogviszony semmmiképpen nem módosítható. A beadvány kitért arra, hogy a testületi döntést a felperes tudomásul vette. Egyébként semmilyen jogszabály nem tiltja, hogy a képviselő-testület a megváltozott munkamennyiséghez igazodva határozzon a munkaidőkeret módosításáról és az ezzel arányos illetményről – érvelt az alperes.
Hiába. Az LB nem találta alaposnak a kérelmet. A törvényekre hivatkozva megerősítette a jogerős ítélet megállapításait, azt, hogy a képviselő-testület egyoldalúan nem változtathatja meg a felperes munkaidejét és illetményét. Ezért a másodfokú döntést hatályában fenntartotta. KK
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.