A gazdasági válság ugyanis erőteljes nyomást gyakorolt már eddig is az új készülékek értékesíthetőségére, s egyelőre a prognózisok sem ígérnek túl sok jót. Így egyáltalán nem meglepő, hogy a márkagyártók saját kárenyhítésként házon belülre szervezik vissza a telefonok összeszerelését.
Erre legutóbb éppen a piacvezető Nokia szánta rá magát, néhány hete bejelentette: további több mint ötmilliárd dollárnyi üzletet von vissza szerződéses elektronikai összeszerelő partnereitől (EMS). A finn cég már tavaly is a teljes összeszerelő volumenének csak 17 százalékát szervezte ki szerződéses gyártókhoz, szemben az egy évvel korábbi 21,5-del. (A világ vezető mobiltelefon-gyártójának eddigi válságkezelő lépései a vezető EMS-vállalatok – Foxconn, Elcoteq, Jabil – magyarországi érdekeltségeit is érintették.)
A válság az elemzők szerint felszámolja a konjunktúra éveinek sikeres EMS-üzleti modelljét, vagyis a vertikális beszállítói láncot is, ez főként a részegységszállítókat érinti majd érzékenyen. Amikor jól megy az üzlet, az ellátási és a gyártói rendszerek egymást támogatva növekedhetnek, de ha beüt a krízis, a dolog már nem tud hatékonyan működni – vélik elemzők.
Szakértők szerint az EMS-cégeknek a korábbi években megszokott 20-30 százalékos növekedés után az idén mindenképpen jó néhány százalékos mínusszal kell számolniuk – még a tíz legnagyobb piaci szereplőnek is. Utóbbiak 2009-ben világszinten együttvéve 129,9 milliárd dolláros bevétellel számolhatnak, szemben az egy évvel korábbi közel 134 milliárddal. Pedig már a múlt év sem volt igazán fényes az iparági szereplők számára.
A legnagyobb EMS-gyártó tajvani Foxconn még elmondhatta magáról, hogy 2008-at is növekvő bevétellel zárta, ám a mindössze 1,3 százalékos többlet messze elmarad az egy évvel korábbi húszszázalékos gyarapodástól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.