A nettó bevétel 3,147 milliárd dollárra ugrott az egy évvel korábbi 2,572 milliárdhoz képest, főleg versenytársa, az amerikai Barr Pharmaceuticals tavaly nyári felvásárlása nyomán, de a beszámolóban ettől függetlenül is kiválónak minősítették az évkezdetet, nagy reményekkel az egész évre nézve. Tavaly az utolsó negyedévben a csoport adó utáni vesztesége 688 millió dollár volt az egy évvel korábbi 570 millió dolláros adózott eredmény helyett, a Barr felvásárlása miatt. A felvásárlással kapcsolatos költségek és egyéb egyszeri tételek nélkül a Teva adózott eredménye 634 millió dollár lett volna a tavalyi utolsó negyedben, 11,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
A társaság bevétele, 2,848 milliárd dollár, negyedévi rekord volt, 11 százalékkal több az egy évvel korábbi 2,576 milliárdnál. A társaság arra számít, hogy a gazdasági válság miatt még nagyobb lesz az igény az olcsóbb generikus készítményekre, amelyeknek a piaca jelenleg évi 75 milliárd dollárra tehető. Jónak tartja a magyar piacot, ahol szerinte 50 százalék körüli az utángyártott szerek aránya. Tavaly egész évben a Teva adózott eredménye 67,5 százalékkal 635 millió dollárra csökkent a 2007-es 1,952 milliárdról, egyszeri tételek nélkül 22 százalékkal 2,374 milliárd dollárra gyarapodott. A bevétele 18 százalékkal 11,085 milliárd dollárra emelkedett - ez is rekord a csoport történetében - 9,408 milliárdról.
A Teva tavaly nyáron 7,46 milliárd dollárért és mintegy 1,5 milliárd dollár adósság átvállalásával felvásárolta amerikai riválisát, a generikagyártó Barr Pharmaceuticals Inc.-et. A vételár 42 százalékos felárat tartalmazott a Barr előző tőzsdei záróárához képest. Az ügyletet december végén zárták. A Teva az európai jelenlétét és amerikai piacvezető szerepét akarja erősíteni a felvásárlással. A Barr ötödik az Egyesült Államokban a receptköteles generikus gyógyszerek piacán, a Teva 20 százalékot fed le abból a piacból. A felvásárlással a Teva - reményei szerint - 2012-ig már 30 százalék körülire tudja emelni részesedését az amerikai piacon.
A felvásárlással a Teva tovább terjeszkedett Kelet-Európában is, ugyanis a Barr előzőleg, 2006. októberben megszerezte a horvát Plivát, 2,38 milliárd dollárért. Ez volt az eddigi legnagyobb amerikai befektetés Horvátországban. A Pliva, amely az utóbbi években mindinkább generikus, azaz utángyártott termékekre szakosodott, a legnagyobb forgalmú gyógyszergyár Kelet-Európában. A Barr-Pliva együttes a világon a nagyságra harmadik generikus gyártó lett az izraeli Teva és a svájci Novartis mögött. Európában a Barr korábban nem működött, európai üzletének központja a Pliva lett. A Pliva fő piaca Európa. A Teva 2005. júliusban már megvásárolta az amerikai Ivax gyógyszergyárat is 7,5 milliárd dollárért, ezzel visszaszerezte világelsőségét a generikapiacon, amelyet a svájci Novartis rövid időre elhódított tőle. Az Ivaxszel egy cseh gyógyszergyár is a Tevához került. Tavaly januárban a Teva 400 millió dollárt fizetett a szintén amerikai CoGenesys Inc. biotechnológiai cégért, és tavaly ősszel zárta az ugyancsak amerikai, de Európában is jelen lévő Bentley Pharmaceuticals Inc. generikagyártó megvételét is 360 millió dollárért.
A Teva európai gyártási és kutatásfejlesztési központja Magyarország. A Teva tavalyi éves beszámolója szerint a csoport az ötödik számú gyógyszergyártó, a második számú generikus gyártó, a harmadik számú nagykereskedő és a három legnagyobb kórházellátó egyike Magyarországon. Egy évvel korábban azt írták, hogy a Teva hasznára fordította a megkezdett, a költségek csökkentését célzó egészségügyi reformokat, és növelte piaci részarányát. A tavaly is folytatódott "árerózió" ellenére a Teva tovább akarja erősíteni jelenlétét a magyar piacon.
A Teva csoporthoz Magyarországon a Teva Magyarország Zrt., a gyártással foglalkozó Teva Gyógyszergyár Zrt. - ez az 1995-ben megvásárolt, volt debreceni Biogal gyógyszergyár, amely 2005. novemberben, 7 milliárd forint beruházással gyógyszeralapanyag-üzemmel bővült Sajóbábonyban -, a logisztikai és a gyógyászati segédeszközök üzletág, továbbá a 2000-ben felvásárolt Humantrade Kft. csoport tartozik, amelynek tagja a Humantrade gyógyszer-nagykereskedelmi cég, a Human Zrt. és a Humanpharma gyógyszergyárak. A Teva Magyarország Zrt.2007-ben nem konszolidáltan 32,5 milliárd forint bevételt ért el, 1,5 milliárd forinttal kevesebbet, mint 2006-ban. A Teva tavalyra 2-3 milliárd forintos növekedést várt.
A konszolidált árbevétel az előzetes adatok alapján 2007-ben 175 milliárd forint volt. Profitadatokat a társaság nem közöl, profitját a beruházások és a fejlesztések finanszírozására költi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.