BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mérleg a nyertes pályázatokról

Igazi „rendszerváltás” zajlik a szennyvízelvezetés és -tisztítás terén Magyarországon. Az európai uniós támogatással megvalósuló beruházások a következő 5-6 évben országszerte félmillió háztartás, körülbelül 1,2 millió ember számára eredményeznek korszerű és környezetvédelmi szempontból megnyugtató szennyvízkezelést. A teljes hétéves keret-előirányzat, amely 2015-ig használható fel erre a célra, 387 milliárd forint. A program keretében – a támogatást 15–25 százalék közötti önkormányzati önrésszel kiegészítve – teljes egészében teljesíthetővé válik a 15 ezer lakos feletti városi agglomerációk csatornázása, valamint a Balaton vízgyűjtőjén található néhány elavult szennyvíztisztító korszerűsítése és 2015-ig mintegy száz 2000–15 000 lakos közötti szennyvíz-agglomeráció kiépítése is.

A 2007–13-as időszakra szóló Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Környezetvédelem és energia operatív programjában (KEOP) 2007 szeptemberében hirdették meg a szennyvízprojekteket támogató kétfordulós pályázati kiírást, amelynek első körében a 2008. decemberi zárásig összesen 300 pályázat érkezett be. Ez azonban halmozott szám, mivel sokan, akik az első alkalommal kritikát kaptak, a hibákat kijavítva újból – tehát kétszer – pályáztak. Így végül 144 projekt számára született kedvező döntés az első körben. Rajtuk kívül a támogatottak csoportjába tartozik még kilenc 25 millió euró fölötti, már 2005-ben útjára indított nagyprojekt is.

A fejlesztések közös jellemzője, hogy egy-egy pályázat mögött a szennyvíz-agglomerációtól függően több település is állhat – közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Az érintett önkormányzatok köre a fővárostól és a megyeszékhelyektől a 2000 lakosú kistelepülésekig terjed. Az ezeknél kisebbek esetében a hatályos EU-szabályozás szerint a szennyvízhálózat kiépítése nem kötelező, így nem tartoznak a KEOP-források célcsoportjába. Az egészen kis településeken, noha sok helyen itt is lenne igény ilyen fejlesztésre, forrás hiányában csak néhány projekt valósulhat meg a következő években, zömmel a regionális operatív programok finanszírozásában.

A 144 nyertes projekt a tervezési munkák befejezését és az engedélyezést követően 2009 és 2010 folyamán kerülhet be a második pályázati fordulóba, így az építkezések 2010– 2011-ben indulhatnak majd el tömegesen. A nagyprojektek közül a békéscsabai támogatási kérelem a közelmúltban kapta meg az EU jóváhagyását csatornahálózatának és szennyvíztisztítójának fejlesztésére. Bármelyik pillanatban megérkezhet a kedvező brüsszeli döntésről a hír a nyíregyházi nagyprojekt esetében is. Idehaza az Európai Bizottság jóváhagyását nem igénylő 25 millió euró alatti fejlesztések körében támogatást kapott a Dunakeszin és térségében tervezett szennyvízkezelési projekt is, amelynek révén az ország egyik legrosszabb állapotú, nagy kapacitással működő szennyvíztisztító telepe újul meg.

A nagy érdeklődés mögött számos megoldatlan probléma is meghúzódik. Gyakran felmerülő kérdés például, hogy a romló gazdasági helyzet következtében miképpen lesz garantálható az, hogy a megépülő gyűjtőrendszerek szolgáltatásait ténylegesen igénybe vegyék az emberek, és megfizessék a drága csatornadíjakat. Ahogy a támogatási rendszer az egyre kisebb települések felé halad, úgy válik egyre súlyosabbá ez a probléma. Emiatt az NFÜ a korábbiaknál részletesebb alátámasztást vár a pályázóktól a várható csatlakozási arányról, és már a támogatási döntés előtt megköveteli az önrész rendelkezésre állásának bizonyítását.

Számos helyen az önkormányzati vezetők túlzottan optimisták, és a település népességbővülésére, iparfejlődésére és a vízfogyasztás általuk feltételezett növekedésére hivatkozva az indokoltnál nagyobb kapacitásokkal számolnak a szennyvíztisztító telepek méretezésekor; ezeket a megalapozatlan igényeket korrigálni kellett. Nehezen mozdulnak a települések a lokális szennyvíztisztítási megoldások felé is. Általában a szennyvizet a települések között hosszú távolságon „utaztató”, drága megoldásokat részesítik előnyben. E tekintetben is észlelhető azonban előrelépés. A 2008–2009-ben elindított első körös pályázatoknál már túlnyomó többségben vannak a szennyvizkezelést helyben vagy néhány közeli település összefogásával megvalósító projektek. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.