Tavaly biológiai bombák robbantak a természetben, hiszen több élősködő faj nemcsak életmódot, de magatartást is változtatott, például bizonyos növények rovarkártevői a számukra korábban táplálékot nem jelentő mezőgazdasági haszonnövényekre költöztek át – állítja Kapiller Zoltán állatorvos, a Kullancsszövetség elnöke.
A fehér testű aranysárga lábú sünkullancs a kutyákat és macskákat tömegesen lepte el. A sünök fenntartói és hordozói-továbbadói lehetnek az emberre és társállatokra veszélyes, esetenként halálos betegségekkel járó kullancs terjesztette kórokozóknak (agyvelő- és agyhártyagyulladás vírusától, a babesiosis egysejtű vérélősködőjén át a Lyme-kórt okozó baktériumokig).
A szemnélküli és a közönséges kullancs lombos erdőben, kertben, parkban él, a cserjék- bokrok leveleinek árnyékos fonákján kapaszkodva áldozatára fentről veti rá magát. A látó kullancs a gyepi növénytársulást lakja, a fűszál árnyékos fonákján megkapaszkodva, lesből támad. Az agyvelő- és agyhártyagyulladás vírus és a Borrelia baktérium fő fenntartója az őz, a sün, a kisrágcsáló és a rigóféle.
Az ezekből kiszívott vírust, baktériumot, egysejtű vérélősködőt tartalmazó vérrel fertőző kullancs a további fejlődési stációjában adja át a kórokozókat. A kórokozó átvivő kullancs embert és társállatot egyaránt fertőz. Szenthe István geológus és kutatótársai 2008-ban a Királyrét melletti vasbányában látták, hogy az ott található denevérek körül hosszúlábú, addig ismeretlen kullancsok rajzanak.
Ez év márciusában a Pilis hegység északi tövénél elterülő Kesztölc melletti Legény- és Leány barlangban volt a kutatócsapat, ahol a Kispatkósorrú denevérek mellett közönséges (Myotis myotis) és Hegyesorrú denevért (Myotis blythii) talált, bennük kifejlett, vérrel szívott Ixodes vespertilionis kullancsokra lelt. A mélységben telelő Myotisokról eltávolított kullancsokat tovább vizsgálják, hogy megtudják, milyen kórokozókkal „lesnek” a föld alatti, illetve feletti világra.
Egyelőre azt gondolják, a simaorrú denevérek kis számban, elvétve tévednek be telelni a barlangokba, bányákba, de kullancsaik egyedfejlődése szempontjából azért fontos, mert e kullancsfaj lárvái és nimfái a Kispatkósorrú denevérekből szívnak vért, majd a mélyben a nimfákból kilépő kifejlett hím és nőstény kullancsok a simaorrú denevéreket várják. A bányák falán azért találtak kifejlett kullancsokat, mert azok a simaorrú denevérekre vártak és arra, hogy majd így a felszínre jussanak. Vagyis a kérdésre a pontos válasz továbbra is nyitott.
A kullancsok ellen különféle, a patikákban kapható riasztókkal lehet védekezni. Fontos, hogy aki zöld területekre, parkokba, erdőkbe, kertekbe megy, viseljen sapkát, kiránduláskor hosszú ujjú inget, nadrágot hordjon. A nadrág alsó szárát tűrje a cipőbe. A hazatérését követően pedig a teljes testfelületet át kell vizsgálni. Ha mégis kullancs kerülne a szervezetbe, azt - a patikákban kapható eszközzel - ki lehet venni. Az eltávolított állatot érdemes elvinni a szakemberekhez, akik meg tudják állapítani azok fertőzőképességének veszélyét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.