Már csak ingatják a fejüket a szakemberek és az érintettek a sokadik ingatlan-, illetve vagyonadó-tervezet hallatán. A várható hatásokról szóló kalkulációknak akkor érdemes nekiülni - mondják -, ha megszületik a végleges szabályozás az értékhatárokról, adóalanyokról, mentességekről – írja a Népszabadság.
- A politika eldönthetné végre, mit akar. Szinte naponta látnak napvilágot új és új javaslatok, ez így követhetetlen - fakadt ki lapunk kérdésére Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) alelnöke.
Murányi Ákos, a Duna House elemzési vezetője is arra hívja fel a figyelmet: egyelőre nem tudható, pontosan mely területeket, ingatlanfajtákat érint a tervezett adó, és nem tudni, végül milyen értéklista szerint történik az adó megállapítása. - Ha egy ingatlant 30 millió forintért kínál valaki, az korántsem jelenti azt, hogy a kormány számításai szerint is annyit ér. Lehet, hogy többet, lehet, hogy kevesebbet, hiszen egy háznak, lakásnak, nyaralónak van például kínálati, vételi, illetékhivatali ára - mondja a szakember, aki szerint a többlettehernek nem lesz komoly hatása a piacra.
A szakértő szerint természetesen ha egy vevőnek választani kell egy 29 és egy 31 millió forintos ingatlan közül, minden bizonnyal az adómentesre fog voksolni. A változás valójában a befektetőknek és azoknak lesz kellemetlen, akiknek sok lakásuk van, és például bérbe adják azokat - mondja Murányi Ákos. - Bár az adó mértéke relatíve nem magas - teszi hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.