Július és október között több tíz forintot tesz majd ki a gáztarifából az úgynevezett importár-korrekciós tétel - értesült a Népszabadság. Ennek beépítéséről tegnapelőtt állapodott meg a kormány és az ezt követelő E.ON. Megbízható források szerint a kormány előtt fekszik több mint 20 forintos változat is. Kutas István, a hazai E.ON-cégek szóvivője ennek kapcsán közölte: számításaik szerint júliustól a tétel nem lehet több 17-18 forintnál. Mindez nem változtat azon, hogy a nettó ár júliustól bizonyosan nem emelkedik (a bruttó viszont az áfával együtt igen).
A jelenlegi kormány elődje az E.ON-kézben lévő gáznagykereskedő még Mol-tulajdonú elődjével 2004-ben kötött olyan titkos megállapodást, miszerint a gázáremelések ellapítása érdekében a nagykereskedőnél felhalmozódó hiányt a gázfogyasztók "később" törlesztenének le. A visszafizetés 2007-ben meg is indult, amikor a kormány a nemzetközi áresés ellenére nem csökkentette a gáz árát. Tavalyra már majdnem kifutott a tartozás, ám az újra emelkedő olajárak és az ezt ismét mérsékelten követő hazai gázáremelések miatt az E.ON-cég hiánya ismét növekedésnek indult.
Habár tavaly év végén a kormány a tartozást nemes egyszerűséggel semmisnek nyilvánította, feltehetőleg a nemzetközi tiltakozások miatt tárgyalások indultak annak visszaállításról. A tegnapelőtti megállapodás szerint a kormány 60 milliárd forint tartozást ismét elismer (ez jóval kevesebb a korábban keringő számoknál), amit a gázfogyasztók 2010 végéig törlesztenek.
Oláh Lajos, az illetékes energiaügyi tárca államtitkára tegnap az ügyről tartott tájékoztatón még nem jelölte meg, ez júliustól mekkora tételt tesz ki a gázszámlában. Mértéke azonban enélkül is könnyen kiszámítható. Az elkövetkező másfél év alatt az országos gázfogyasztás mintegy 20 milliárd köbméterre becsülhető, 60 milliárdot kell kifizetni, vagyis az importár-korrekció egy kömbéterben átlagosan 3 forintot jelent 2010 végéig. Ezt ugyan egyik szakértő sem cáfolta, de felhívták a figyelmet, hogy az átlag jelentős szórással érvényesül majd.
Mivel ugyanis a kormány július és október között nem csökkenti a nettó gázárat, viszont a gázcégek költségei - a nemzetközi árzuhanás begyűrűzéseként - alighanem nagyságrendekkel csökkennek, a fennmaradó tetemes többletet teljes egészében importár-korrekciós törlesztésre fordítanák. Ez arra utal, hogy a kormány, amennyire csak lehet, gyorsítaná a törlesztést. Habár tehetne másként is - vagyis végre látványosan is begyűrűzhetne az egy éve tartó olajáresés -, a kabinet alighanem a nemzetközi árak jelentős emelkedésére számít. Akkor pedig jóval kellemetlenebb lehet egy elkerülhetetlen gázáremelést még ezzel is megfejelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.