A Gazprom által eladott földgáz egyik forrása Türkmenisztán, ahonnan azonban egy néhány hónappal ezelőtt gázvezeték robbanás óta az orosz társaság nem importál. Türkmén állítás szerint a robbanást maga a Gazprom okozta azzal, hogy előzetes közlés nélkül leállította a gáz vételezését, így túlnyomás keletkezett a csőben. A felelősség kérdéséről még nem állapodtak meg.
Az orosz-türkmén gázkapcsolatokat rontja, hogy miközben a Gazprom a múlt évben emelte európai vevőinél a gáz árát, Türkmenisztán is drágábban adta az energiahordozót az orosz cégnek, részt akarván a haszonból, ráadásul önálló, vagyis a Gazpromtól független export-terveket is dédelget. Mindezek fényében jelentős előrelépés, hogy a Gazprom küldöttsége hétfőn Türkmenisztában járt. Alekszej Miller, a társaság igazgatósági elnöke találkozott Gurbanguli Berdimuhammedov türkmén elnökkel is.
A Gazprom közleménye szerint a felek méltatták az orosz-türkmén hosszútávú gázipari együttműködést, tárgyalásaik a Gazprom és a Türkmennyeftyegaz 2009-2010-es stratégiai együttműködési terveire vonatkoztak. További részleteket a Gazprom nem közöl, de emlékeztet, hogy a 25 éves orosz-türkmén gázipari megállapodás 2003-ban született . Eszerint a Gazprom 100 százalékos leányvállalata, a Gazprom Export és a Türkmennyeftyegaz vezetéki társaság 25 évre gáz adásvételi szerződést kötöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.