BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bezáró Alma patikák?

Határozatlan időre lehúzta a rolót a hálózatban működő 38 gyógyszertár

Érdekes fordulatot vett tegnap az Alma patikaláncért folyó harc, amely májusban indult a gyógyszer-nagykereskedő Hungaropharma (HPH), valamint a láncot egészen mostanáig működtető MEG Zrt. között (VG, június 11.). Ez utóbbinak a vezetője, Bálint István ugyanis tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy aznaptól a MEG Zrt. kész kivonulni a hálózat működtetéséből, és minden, az Alma gyógyszertárakkal kapcsolatos tevékenységüket áthelyezik az Első Gyógyszerellátó (EGY) Kft.-be.

A gyógyszertárakat működtető dolgozói létszám áthelyezése tegnap jogi értelemben is megtörtént, a működési engedélyek átruházása pedig folyamatban van, azonban az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) ezt a kérelem két hete történt beadása óta nem hagyta jóvá – számolt be a részletekről Bálint István.

Az engedélyek megérkezéséig tegnap mind a 38 patikát ideiglenesen bezárták, s leltározást folytatnak bennük, felkészülve a küszöbönálló üzemeltetőváltásra. Azt azonban nem tudni, hogy mikor jön meg az OTH engedélye, így tehát azt sem, hogy mikor szolgálhatják ki újra a betegeket a gyógyszertárak.

„A mostani döntésünkkel a kompromisszumot keressük a Hungaropharmával, hogy újra szállítsanak gyógyszert a patikaláncnak, ez legfőképpen a betegek érdeke. Ezért teljesítettük a HPH által július 8-án megfogalmazott mindhárom követelést: a patikákat működtető személyzet, valamint a gyógyszertárak működési engedélyeinek az EGY-be történő áthelyezését, valamint lehetővé tesszük a HPH hosszú távú tulajdonszerzését is a társaságban” – mondta Bálint István.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy jelenleg is per folyik az EGY tulajdonosa, az Első Gyógyszerellátó Hálózat Kft. (GYH) tulajdonjogáért a HPH és Bálint István között, amelyben szeptember 30-án hozhat döntést a cégbíróság. Lényegében itt az dőlhet el, hogy visszakerül-e a MEG Zrt. tulajdonába a GYH, amelyet még május 19-én szerzett meg tőle a Hungaropharma szerződésszegés ürügyén.

Ez esetben visszakerülne hozzájuk az EGY-n keresztül az Alma patikák üzemeltetése is, amiről tegnap tulajdonképpen lemondtak. De amennyiben a HPH-nak ad igazat a cégbíróság (ha egyáltalán születik döntés akkor), és ő marad a GYH tulajdonosa, akkor sem lehet teljesen nyugodt a Hungaropharma. A MEG Zrt. ugyanis korábban egy másfél milliárd forintos tartozás miatt felszámolási eljárást indított a cég ellen. Így ha a HPH ezt el szeretné kerülni, ezt az összeget ki kell fizetnie a MEG-nek, és csak ezután üzemeltethetné tovább nyugodtan az Alma gyógyszertárakat.

Az ügyben a Világgazdaság megkereste Szabó Ferencet, a Hungaropharma Zrt. vezérigazgatóját is, aki azonban lapunknak elmondta, hogy nem volt tudomásuk a tegnapi sajtótájékoztatóról és az azon elhangzottakról sem, így jelenleg nem is kívánják azokat kommentálni. Az új fejleményekről a napokban alakítják ki a hivatalos álláspontjukat.

Egy szövevényes történet fejezetei. Érdekes üzleti együttműködésben építette fel a jelenleg 38 egységből álló patikaláncot a Hungaropharma, valamint Bálint István. A patikalánc ingatlanjai és a berendezések a Első Gyógyszerellátó Hálózat Kft. tulajdonában voltak, a működtetést viszont az Első Gyógyszerellátó Kft. végezte. Mindkettő Bálint István befektető érdekeltsége, s utóbbi kft. az előbbi cég tulajdonában volt.

A Hungaropharma pedig, bízva az üzleti sikerben és a piacszerzésben, belement abba, hogy bizonyos biztosítékok fejében korlátozott mértékben felelősséget vállal a létrejövő cég hiteleiért. Induláskor így a GYH a Hungaropharma kezességével félmilliárdos kölcsönhöz juthatott, azonban a kezességvállalás előfeltételeként kötött szerződés szerint a patikák nem kerülhetnek ki a GYH felügyelete alól. Mivel a törvényi előírások miatt a patikákat működtető cégben a gyógyszerészeknek tulajdonrésszel kell rendelkezniük, a gyógyszertárak üzemeltetésére a GYH létrehozta az Első Gyógyszerellátó Kft.-t, amelyben 36 százalékos a cég, 64 százalékos a patikusok tulajdonrésze.

Tavaly nyáron azonban Bálint István létrehozott egy új céget, a MEG Zrt.-t, és oda kezdte kihordani a fizikai és szellemi vagyont, ezzel tulajdonképpen kivonva a gyógyszertárakat a Hungaropharma és a hitelező bank biztosítéki köréből. Erre a Hungaropharma élt a szerződésben részére biztosított garanciával, és kezdeményezte a cégbíróságon a GYH százszázalékos tulajdonjogának a bejegyeztetését. Azonban állításuk szerint Bálint István nem volt hajlandó átadni a cég működtetéséhez szükséges iratokat, emiatt a Hungaropharma feljelentést tett a rendőrségen. A tulajdonosi viták miatt közben a CIB Bank lezárta a hitelt, 307 millió forintos még meglévő tőketartozás mellett. A GYH tulajdonosai a tartozást ki tudták fizetni, de a cég júliusban közel állt ahhoz, hogy egy pillanat alatt tönkremenjen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.