Jövő hétfőn tárgyalnak erről az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, s remélik annak visszavonását. Az amúgy is rossz pénzügyi környezetben ugyanis további elvonásokra kerülne sor a gyógyintézményektől.
A finanszírozás módosítására szükség van, ám azt valid adatok alapján lehet csak megtenni – mondta lapunknak Varga Ferenc, az MKSZ elnöke. Megtudtuk tőle, hogy az augusztusi működési apanázs komoly gondokat okoz, hiszen a gyógyítási teljesítmények 30 százaléka után a 150 ezer forintos gyógyítási alapdíj közel harmadát, 53 ezer forintot fizet az OEP.
A fizetési szisztéma szerint a pénzt a tényleges teljesítményeket követő harmadik hónapban utalja a tb. Így augusztusban a májusban végzett gyógyítás után számfejtik a járandóságot. S mivel májusban – áprilishoz hasonlóan – jelentős volt a betegforgalom, elértéktelenedett az úgynevezett lebegő díjtétel.
Az áprilistól hatályos rendelet szerint a biztosító a gyógyítási teljesítmények 70 százalékáért betegenként 150 ezer forint alapdíjat fizet, a maradék 30 százalék alapdíja (ez a lebegő díjtétel) a forgalomtól függ. Minél több a kórházakban ellátott beteg, annál kisebb ez az összeg.
A kórházaknál is nehezebb helyzetben vannak a szakrendelők. Náluk az elvégzett beavatkozásokért meghatározott pont jár, egy pont pénzbeli értéke 1,60 forint. S mivel náluk is érvényes a 70:30 százalékos finanszírozási rendszer, a teljesítések nagyobbik része után ugyan megkapták az 1,60 forintot, ám a 30 százalék után csupán 6 fillért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.