A szakképzetlen munkaerőt tömegesen alkalmazó hipermarketek előtt egyengetné az utat a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) rendeletmódosítása - állítja a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ).
A tárcának az egyes ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi tevékenységek gyakorlásáról szóló rendelettervezetéből kiderül: a tömegkereskedelmi tevékenységek jó részéhez immár semmiféle szakképesítést sem követelnének meg, így a munkaadók aggály nélkül vehetnek fel bárkit pénztárosnak, pékáru-, zöldség-gyümölcs-, ruházati cikk, könyv-, újság-, papír-írószer- és virágeladónak, sőt piacfelügyelőnek is. A minisztérium mindezt azzal indokolja: e munkakörök betöltéséhez ma már idejétmúlt dolog szakképzettséget megkövetelni – írja a Népszabadság.
A szakszervezet szerint ez a kiskereskedelem - jelenleg sem túlságosan magas - kiszolgálási színvonalának romlásához vezetne. Az érdekvédők úgy vélik: a szakképzettség kívánalma alól felmenteni tervezett tevékenységek lefedik a hipermarketekben dolgozók többségének tevékenységi körét, akiknek így az ágazati bérminimumot sem kell majd megfizetni. A tárcának ehhez a lépéshez a kereskedelmi törvény nemrég életbe lépett módosítása ad lehetőséget.
A 2005 óta érvényben volt törvény általánosságban valamennyi üzletben kiskereskedelmi tevékenységet folytató dolgozó számára kötelezően előírta a szakképesítést. Eredetileg a májusban - egy salátatörvény részeként - benyújtott törvénymódosítás szövegében is szerepelt ez a kitétel. Az alkotmányügyi bizottság azonban június elején ezt úgy módosította, hogy már csak egyes termékek kiskereskedelmi tevékenységére írja elő a szakképzettséget. Hogy melyek legyenek az "egyes" termékek, azt az elfogadott jogszabály a kereskedelemért felelős miniszter rendeletére bízta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.